Přibram
Srebro, uran i sanktuarium maryjne

Szacuje się, że wydobyto ogółem 3,6 mln ton rud srebra i 750 mln ton ołowiu. Później znaleziono i eksploatowano tu rudę uranową. Wysyłano ją do Związku Radzieckiego, co było jedną z najściślej strzeżonych tajemnic.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Přibram. Srebro, uran i sanktuarium maryjne
Katolickie sanktuarium maryjne Svata Hora – na górującej nad miastem Świętej Górze – jest głównym celem pielgrzymek w Czechach.
  • Přibram. Srebro, uran i sanktuarium maryjne
  • Přibram. Srebro, uran i sanktuarium maryjne
  • Přibram. Srebro, uran i sanktuarium maryjne
  • Přibram. Srebro, uran i sanktuarium maryjne
  • Přibram. Srebro, uran i sanktuarium maryjne
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zaledwie około 70 km na południe od Pragi w stronę największego w Czechach parku narodowego Szumawa leży 35-tysięczne miasto Přibram (polska nazwa to Przybram). Ma bogatą przeszłość i ciekawe zabytki, ale pomijane, niestety, w większości polskich przewodników.

Přibram ma barwne, wielowiekowe dzieje. Ludzie mieszkali w tych stronach już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą znalezione przez archeologów i eksponowane w muzeum przedmioty z brązu, z okresu cywilizacji celtyckiej. Miasto założone w XIII w. było sławne i zamożne ze względu na kopalnie w których przez wieki wydobywano rudę srebra, ołowiu i antymonu. Przy czym – w ogromnych ilościach. Szacuje się, że wydobyto ogółem 3,6 mln ton rud srebra i 750 mln ton ołowiu. Później, bo zasoby najcenniejszego metalu – przetapianego na miejscu srebra, wyczerpały się, znaleziono i eksploatowano, zwłaszcza w I połowie XX wieku – rudę uranową. Wysyłano ją do Związku Radzieckiego, co było jedną z najściślej strzeżonych tajemnic.

Muzeum górnictwa

Warto przypomnieć, że to w odpadach rudy uranowej pochodzącej z Czech, z kopalni w leżącym na północ od Karlovych Warów Jáchymovie, Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem odkryli w 1889 r. dwa nowe pierwiastki: rad i polon, uzyskując za to w 1903 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Wróćmy jednak do Přibramu. Gdy tutejsze złoża wyczerpały się definitywnie w II połowie XX wieku, na terenie trzech kopalń z XVIII i początku XIX wieku zorganizowano muzeum górnictwa. Mieści się ono w dzielnicy Brzozowe Góry (Březové Hory), a wejście do niego jest w nieczynnej kopalni Ševčinský důl. Dawne sztolnie i korytarze zwiedzać można oczywiście tylko z przewodnikiem – emerytowanym górnikiem. Warto, bo wieża wyciągowa tej kopalni wpisana jest na Listę zabytków technicznych UNESCO. Na dole zaś, na głębokości ponad 1,5 km, zwiedzający odbywają kilkusetmetrową podróż podziemną kolejką i oglądają kopalniane urządzenia.

Perła baroku na Świętej Górze

W trochę sennym obecnie miasteczku zachowało się kilka zabytkowych kościołów i obiektów świeckich. Najcenniejszym z nich jest kościół św. Jakuba z metryką od XIII wieku, a więc z okresu powstawania miasta. Sławniejsze od niego jest jednak katolickie sanktuarium maryjne Svata Hora – na górującej nad miastem Świętej Górze – główny cel pielgrzymek w Czechach. W przeszłości było ono nawet największym i najsławniejszym miejscem pielgrzymkowych w cesarstwie austro-węgierskim, chociaż konkurencji mu przecież w tym katolickim kraju nie brakowało. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków wczesnego baroku w Czechach. W końcu XVI wieku stała w tym miejscu drewniana kaplica, a w niej drewniana figurka Madonny. Jej kult maryjny rozwinęli jezuici przebudowując kościółek, a właściwie budując od nowa bazylikę z kaplicą Wniebowzięcia, w której umieścili tę sławną, „cudami słynącą” figurkę. Bazylikę i cały zespół przybramskiego sanktuarium wzniesiono w latach 1658-1675. W tutejszym kościele są także inne kaplice, a wewnątrz zabytkowe barokowe ołtarze.

Warto wiedzieć

Zachowane wspaniale do naszych czasów sanktuarium było dziełem włoskiego architekta Carla Lurago (1615-1684), jednego ze znakomitych reprezentantów tego zawodu oraz  rzeźbiarzy epoki. Był on także autorem kilkudziesięciu nowych lub przebudowywanych w stylu baroku kościołów, zamków i rezydencji w Czechach (m.in. Klementinum oraz przebudowy kościołów św. Salwatora i św. Ignacego w Pradze), na Śląsku, w Austrii i Bawarii.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij