Warszawa
Stąd poszli w listopadową noc

Podrywa się 24 młodych inteligentów . Ruszają na Belweder, rezydencję znienawidzonego wielkiego księcia Konstantego. Kolejna, 160-osobowa grupa podchorążych, atakuje koszary ułanów carskich rezydujących w pobliżu Łazienek. I tak oto zaczyna się powstanie...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO redakcja
Warszawa. Stąd poszli w listopadową noc
Szkoła Podchorążych została założona z polecenia księcia Konstantego. Liczyła 200 słuchaczy, którzy wywodzili się ze wszystkich zaborów, w większości z drobnej szlachty. Znajdowały się tam dwa wydziały: pieszy i jazdy.
  • Warszawa. Stąd poszli w listopadową noc
  • Warszawa. Stąd poszli w listopadową noc
  • Warszawa. Stąd poszli w listopadową noc
  • Warszawa. Stąd poszli w listopadową noc
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To najmniej ozdobny budynek w Łazienkach. Nic dziwnego, któż w dawnych czasach dekorowałby kuchnię, a później szkołę wojskową? Bo w Podchorążówce, zanim się nią stała, gotowano kiedyś obiady dla króla. Ale budynek zasłynął z pewnej listopadowej nocy…

Jest wieczór 29 listopada 1830 r. Piotr Wysocki, wychowawca i instruktor musztry (czyli nauczyciel ćwiczeń wojskowych) w Szkole Podchorążych Piechoty w Łazienkach, siedzi w oberży (przy dzisiejszej ul. Szwoleżerów) i przez okna wypatruje pożaru browaru na Solcu, umówionego sygnału rozpoczęcia powstania. Nie doczekał się. Zdesperowany idzie przez ciemny park, wchodzi do budynku szkoły, wbiega na pierwsze piętro, wpada do sali i przerywając zajęcia z taktyki woła: „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów” (cytat z pamiętników Wysockiego).

Podrywa się 24 młodych inteligentów (m.in. Ludwik Nabielak, Seweryn Goszczyński). Ruszają na Belweder, rezydencję znienawidzonego wielkiego księcia Konstantego. Kolejna, 160-osobowa grupa podchorążych, atakuje koszary ułanów carskich rezydujących w pobliżu Łazienek. I tak oto zaczyna się powstanie, które do historii weszło pod nazwą listopadowego.

Szkoła Podchorążych mieściła się w Łazienkach od 1822 r. Zajęła miejsce kuchni Stanisława Poniatowskiego, tzw. Wielkiej Oficyny, w której gospodarował nadworny kucharz Tremo. W jednej z oficyn były też mieszkania dla służby. W środkowej części budynku zachowała się wysoka (dwupiętrowa) sala, w której kiedyś były paleniska. Kuchnia była z pałacem połączona korytarzem z marmurową posadzką i dachem krytym gontem. Tą drogą noszono potrawy (jadalnia w pałacu mieściła się na parterze, od strony późniejszej Podchorążówki). Korytarz przetrwał długie lata, rozebrano go dopiero po I wojnie światowej. Dzisiaj w budynku rozlokowało się m.in. Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. W głównej sali (tej z paleniskami) urządzane są koncerty.

Warto wiedzieć

Piotr Wysocki był podporucznikiem. Do szkoły podchorążych trafił w 1824 r. (po sześcioletniej służbie w pułku grenadierów gwardii). Od 1828 r. był tam nauczycielem.
Piotr Wysocki jest autorem „Pamiętnika Piotra Wysockiego o powstaniu 29 listopada 1830 roku”. Został napisany w Warszawie 9 grudnia 1830 r. Wydanie paryskie ukazało się w 1867 roku.
Przed Podchorążówką ustawiono popiersie Piotra Wysockiego. Zostało ono wykonane 1893 r. przez Aleksandra Żurakowskiego. Rzeźba stała na terenie koszar Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W 1939 r zaginęła. Została odnaleziona dopiero w połowie 1978 r. Była… zamurowana w jednej z grot dawnego parku na Książęcem, na tyłach Muzeum Narodowego. Popiersie przekazano Muzeum Wojska Polskiego, ustawiono je w dolnej części ogrodu. Do Łazienek, przed Podchorążówkę, trafiła 29 listopada 1980 r. (w 150 rocznicę wybuchu powstania listopadowego). Brązowe popiersie stoi na granitowym postumencie.
Szkoła Podchorążych została założona z polecenia księcia Konstantego. Liczyła 200 słuchaczy, którzy wywodzili się ze wszystkich zaborów, w większości z drobnej szlachty. Znajdowały się tam dwa wydziały: pieszy i jazdy. Nauka była przewidziana na dwa lata, jednak ze względu na brak wolnych etatów oficerskich, trwała 5 a nawet i więcej lat. Od 1824 r. głównym przedmiotem nauczania była musztra i regulaminy służby.
Gmach Szkoły Podchorążych powstał w miejscu wcześniejszego obiektu, jeszcze z końca XVII w., będącego zapewne również kuchnią obsługującą Łaźnię i Ermitaż marszałka Lubomirskiego.
Nad jednym z okien Podchorążówki (od strony stawu) widać oryginalny zegar.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlak Powstania Listopadowego

Szlak Powstania Listopadowego

Noc Listopadowa... Garstka podchorążych ze szkoły w Łazienkach ruszyła na Belweder... Kto wie, czy Powstanie Listopadowe miało szanse powodzenia...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij