Warszawa
Stadion Narodowy… dla turystów

Autor: Renata Majek
Trudno dojrzeć najwyższe przeciwległe rzędy. Od poziomu minus cztery, czyli wysokości dawnej płyty Stadionu X-lecia po czubek iglicy, ma dziewięć kondygnacji. Najwyższe punkty fasady znajdują się na wysokości 20-piętrowego budynku (81,5 m).
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Renata Majek
Warszawa. Stadion Narodowy… dla turystów
I jeszcze kilka ciekawostek: budynek będzie obsługiwało 39 wind i 34 biegi ruchomych schodów, łącznie będzie 10 km różnego rodzaju schodów, będzie też kaplica wielowyznaniowa i ? bagatela ?965 toalet!
  • Warszawa. Stadion Narodowy… dla turystów
  • Warszawa. Stadion Narodowy… dla turystów
  • Warszawa. Stadion Narodowy… dla turystów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Takich tłumów wędrujących ulicami Warszawy i mostem Poniatowskiego, dawno nie było widać. Zmierzali w jednym kierunku ? w stronę Stadionu Narodowego. Pierwsi chętni  mogli go już oglądać  od środka. Mimo że nieskończony, robi ogromne wrażenie.

Pierwsza niedziela zwiedzania przyciągnęła 75 tys. ludzi. Szli młodzi i starzy, rodzice z dziećmi i staruszki o kulach. Długa kolejka stała już do wejścia, następna  wewnątrz ? do wejścia na trybuny. Udostępniono bowiem tzw. trybunę biznesową. Każdy chciał posiedzieć na czerwonym lub jasno-szarym fotelu. Bardzo zresztą wygodnym. Długo posiedzieć się jednak nie dało, gdyż organizatorzy przez megafony prosili o udostępnienie ich następnym oczekującym w kolejce. Ciekawostka:  58 tys. krzesełek ustawionych w linii jeden za drugim otoczyłyby Tatry (długość ok. 50 km).

Stadion Narodowy nie przypomina dawnego Stadionu X-lecia. Ciekawie rozwiązany architektonicznie i jednocześnie ładny. A przede wszystkim ogromny. Trudno dojrzeć najwyższe przeciwległe rzędy.  Od poziomu minus cztery, czyli wysokości dawnej płyty Stadionu X-lecia po czubek iglicy, ma dziewięć kondygnacji. Najwyższe punkty fasady znajdują się na wysokości 20-piętrowego budynku (81,5 m). Rozpiętość konstrukcji dachu: 240 m na 270 m. Jego kubatura (bez dachu) zajmuje więcej niż kubatura całego Pałacu Kultury i Nauki.  No i jest bardzo nowoczesny ? to jedyny w Europie stadion z całkowicie zamykanym ? w razie potrzeby ? dachem. Dach ten wyglądający niczym złożony parasol umocowany jest na znajdującej się po środku boiska iglicy. Czubek iglicy sięga wysokości tarasu widokowego Pałacu Kultury (113 m nad poziomem Wisły). Na iglicy będą podwieszone cztery ekrany, każdy po 60 m kw. , razem to prawie wielkość  25-metrowego basenu pływackiego. Teraz wyświetlano na nich informacje o historii i budowie stadionu.

I jeszcze kilka ciekawostek: budynek będzie obsługiwało 39 wind i 34 biegi ruchomych schodów, łącznie będzie 10 km różnego rodzaju schodów, będzie też kaplica wielowyznaniowa i ? bagatela ? 965 toalet! Do budowy stadionu zużyto 173 m sześc. betonu, co wystarczyłoby na budowę 5,7 tys. domów jednorodzinnych i tyle stali, ile ważą 64 jumbojety, a łączna długość lin stalowych dachu jest  ponad czterokrotnie większa od długości kolejki na Kasprowy Wierch?

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    mara, 28 lipca 2011 @ 17:13

    Moi znajomi bardzo krytykowali ten stadion: brzydki. W środku nie byłam, ale z zewnątrz mi się podobał, choć skończonego nie widziałam, tylko w zaawansowanej budowie. Ale że jest prawie tak wysoki jak pałac kultury? do głowy by mi nie przyszło.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij