Maleniec
Stara gwoździarnia na chodzie

Od innych pamiątek po po Staropolskim Okręgu Przemysłowym fabryka w Maleńcu wyróżnia się tym, że produkcję można by wznowić choćby dziś… Zresztą zaprzestano jej zaledwie w 1967 roku. Wtedy zamknięto zakład, który produkował wyroby metalowe nieprzerwanie przez prawie dwieście lat.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
Nieużywany zakład stopniowo popadał w ruinę. 1970 r. Przed zagładą uratował go przypadek. Trafili tu uczestnicy studenckiego obozu Politechniki Śląskiej. I zostali.
  • Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
  • Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
  • Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
  • Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
  • Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
  • Maleniec. Stara gwoździarnia na chodzie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wędrując po Staropolskim Okręgu Przemysłowym na zabytki techniki trafiamy co krok. W XIX wieku na pełnych obrotach pracowały tu dziesiątki zakładów metalurgicznych: huty, fryszerki, walcownie…

Wśród nich znajdowała się walcownia i gwoździarnia w Maleńcu. Od innych pamiątek po dawnej przemysłowej świetności regionu wyróżnia się tym, że produkcję można by w niej wznowić choćby dziś… Zresztą zaprzestano jej zaledwie w 1967 roku.

Wtedy zamknięto zakład, który produkował wyroby metalowe nieprzerwanie przez prawie dwieście lat. Najpierw była tu fryszerka, zakład metalurgiczny w którym surówkę przerabiano na stal. Otworzył ją w 1784 r. kasztelan łukowski Jacek Jezierski. Pewnie ważna to była fabryka, skoro odwiedził ją nawet sam król, Stanisław August Poniatowski. W 1836 r. ówczesny właściciel zakładu, Józef Bocheński, zmienił profil produkcji: urządził tu walcownię i gwoździarnię. Potem zaczęto tu wytwarzać jeszcze szpadle i łopaty – i tak już zostało do końca. Z jedną istotną zmianą: W 1959 roku zatrzymano koła wodne, a urządzenia zaczął napędzać silnik elektryczny.

W 1967 roku, roku zaprzestania produkcji, wpisano gwoździarnię w Maleńcu do rejestru zabytków, nie poszły za tym jednak prace konserwatorskie. Nieużywany zakład stopniowo popadał w ruinę. 1970 r. Przed zagładą uratował go przypadek. Trafili tu uczestnicy studenckiego obozu  Politechniki Śląskiej. I zostali. Przyjeżdżają tu co roku w czasie wakacji i pracują nad rekonstrukcją maszyn i budynków. Chyba wszystko już działa. Na pokaz bywa uruchamiane nawet ogromne drewniane koło wodne.

Warto wiedzieć

Zakład w Maleńcu można zwiedzać przez cały rok od rana do zmroku. W drugiej połowie lipca od kilku już lat odbywa się tu impreza plenerowa – Kuźnice Koneckie. Wtedy maszyny pracują pełną parą.
Tuż obok zakładu jest spory zalew. Wody rzeki Czarnej Koneckiej spiętrzono, by napędzać koła wodne fabryki.
W Maleńcu mieszka dziś niewiele ponad sto osób. W czasach największej świetności zakładu pracowało w nim ponad dwieście.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Zabytki Staropolskiego Zagłebia

Zabytki Staropolskiego Zagłebia

Stare fabryki, kuźnie, gwoździarnie, huty... Zabytki przez lata niedoceniane i niezauważane. Na przedpolu Gór Świętokrzyskich mamy prawdziwe skarby...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij