Szczawnik
Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu

Jest tu ładny i kompletny późnobarokowy ikonostas z archaicznymi carskimi wrotami oraz kolekcja ikon o charakterze muzealnym. Ikony ze Szczawnika można też oglądać w muzeum w Nowym Sączu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
Cerkiew została wpisana na listę obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
  • Szczawnik. Stare ikony w cerkiewnym wnętrzu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

We wsi Szczawnik, położonej na południowych zboczach pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, stoi zabytkowa cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego.

Obecnie jest to filialny kościół katolicki parafii w Złockiem koło Muszyny. Cerkiew została wpisana na listę obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Świątynia powstała w 1841 roku na miejscu starej siedemnastowiecznej. Jest cerkwią łemkowską typu północno-zachodniego. Jest jednonawową budowlą trójdzielną. Posiada trzy wyraźnie wyodrębnione części: babiniec – część wejściowa pod wieżą, nawę i oddzielone ikonostasem prezbiterium. Cerkiew jest orientowana na wschód, w stronę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Budowla ma konstrukcję zrębową i jest obita gontem, dach pokryty blachą. Izbicowa wieża wzniesiona została w konstrukcji słupowo-ramowej. Wieńczy ją baniasty hełm z pozorną latarnią. Dachy nad nawą i prezbiterium są łamane uskokowo. Na dachach znajdują się baniaste wieżyczki z pozornymi latarniami i kutymi krzyżami. Najstarszym elementem cerkwi jest dzwon z 1707 roku.

Wyposażenie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Część jest z poprzedniej cerkwi. Jest tu ładny i kompletny późnobarokowy ikonostas z archaicznymi carskimi wrotami. Niektóre z ikon pochodzące ze starego ikonostasu z 1631 roku można oglądać w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Wnętrze zdobi polichromia figuralna i ornamentalna z 1936 roku. W rogach sufitu znajdują się wyobrażenia ewangelistów. Prawą, węższą część nawy pokrywa polichromia przedstawiające chrzest Rusi w 988 roku. W nawie znajdują się dwa późnobarokowe ołtarze boczne z XVIII wieku. Po prawej stronie jest obraz Opłakiwania Chrystusa, a po lewej obraz Przemienienia pańskiego. Pośrodku prezbiterium jest obraz Ukrzyżowania. Datuje się na XIX wiek. W cerkwi jest też kolekcja ikon o charakterze muzealnym. Jest ikona Chrystusa Pantokratora z XVII wieku. Jest też obraz św. Barbary z drugiej połowy XIX wieku. Malowany na złotym tle, a przedstawia świętą trzymającą w ręku palmę męczeństwa. Z boku widoczna jest wieża, w której była więziona. Trzeci to wotywny obraz Ukrzyżowania z wyobrażoną pod krzyżem parą chłopskich fundatorów. Ten obraz też jest z drugiej połowy XIX wieku. Przy południowej ścianie stoi gablotka a w niej dawne księgi mszalne i inne dokumenty.

Zajrzyj na te strony:

 

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij