Muszyna
Stare – nowe muzeum regionalne

Zabytkowy zajazd został zrekonstruowany i przekształcony w Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. W kilku salach zgromadzono setki zabytkowych dokumentów, zdjęć, ilustracji, sprzętów i wyposażenia domów, warsztatów....
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
Warto zwiedzić to muzeum, wstęp do którego jest bezpłatny. Taki jest bowiem wymóg Unii Europejskiej, z funduszy której wykonano ogromną większość prac związanych z remontem zabytkowego budynku oraz urządzeniem obecnej ekspozycji.
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Park Zdrojowy w Muszynie, o którym już pisałem, jest jedną z dwu ważnych inwestycji realizowanych w tym uzdrowisku. Drugą stanowi Muzeum Państwa Muszyńskiego.

Jako regionalne PTTK, muzeum to powstało ono w 1958 r. z inicjatywy miejscowego koła, przy oddziale w Krynicy. Siedzibą tej placówki został XVIII – wieczny budynek zajazdu stanowiący fragment zespołu dworskiego starostów muszyńskich. I w tej postaci istniał do 2009 roku.

Następnie zabytkowy zajazd został zrekonstruowany, z 85% dofinansowaniem unijnym, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka na lata 2007-13. I przekształcony w Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. Jego zbiory są depozytem Oddziału PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy. W kilku salach zgromadzono setki zabytkowych dokumentów, zdjęć, ilustracji, sprzętów i wyposażenia domów, warsztatów oraz innych obiektów i przedmiotów pokazujących dawne życie mieszkańców tego regionu.

Jest wśród nich mnóstwo naprawdę bardzo ciekawych eksponatów, dokumentów i opisów. M.in. stara broń – pod koniec XVIII w. w okolicach tych działali konfederaci barscy, później przechodziły wojny – zabytkowe stroje, odzież i inne elementy ubiorów. Sprzęty kuchenne i gospodarskie, ale także np. wielka szafa grająca. Obejrzeć można ekspozycję przedstawiającą tutejszą społeczność żydowską w przeszłości. M.in. stare rękopisy, naczynia i sprzęty, a także współczesne figurki dawnych współmieszkańców.

Uwagę zwraca również ciekawa, umieszczona w gablotach, na szerokich parapetach okiennych i pod ścianami, kolekcja drewnianych rzeźb ludowych artystów. Warto zwiedzić to muzeum, wstęp do którego jest bezpłatny. Taki jest bowiem wymóg Unii Europejskiej, z funduszy której wykonano ogromną większość prac związanych z remontem zabytkowego budynku oraz urządzeniem obecnej ekspozycji.

Dodano: 27 marca 2013; Aktualizacja 7 czerwca 2016;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij