Muszyna
Stare – nowe muzeum regionalne

Zabytkowy zajazd został zrekonstruowany i przekształcony w Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. W kilku salach zgromadzono setki zabytkowych dokumentów, zdjęć, ilustracji, sprzętów i wyposażenia domów, warsztatów....
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
Warto zwiedzić to muzeum, wstęp do którego jest bezpłatny. Taki jest bowiem wymóg Unii Europejskiej, z funduszy której wykonano ogromną większość prac związanych z remontem zabytkowego budynku oraz urządzeniem obecnej ekspozycji.
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
  • Muszyna. Stare – nowe muzeum regionalne
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Park Zdrojowy w Muszynie, o którym już pisałem, jest jedną z dwu ważnych inwestycji realizowanych w tym uzdrowisku. Drugą stanowi Muzeum Państwa Muszyńskiego.

Jako regionalne PTTK, muzeum to powstało ono w 1958 r. z inicjatywy miejscowego koła, przy oddziale w Krynicy. Siedzibą tej placówki został XVIII – wieczny budynek zajazdu stanowiący fragment zespołu dworskiego starostów muszyńskich. I w tej postaci istniał do 2009 roku.

Następnie zabytkowy zajazd został zrekonstruowany, z 85% dofinansowaniem unijnym, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka na lata 2007-13. I przekształcony w Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. Jego zbiory są depozytem Oddziału PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy. W kilku salach zgromadzono setki zabytkowych dokumentów, zdjęć, ilustracji, sprzętów i wyposażenia domów, warsztatów oraz innych obiektów i przedmiotów pokazujących dawne życie mieszkańców tego regionu.

Jest wśród nich mnóstwo naprawdę bardzo ciekawych eksponatów, dokumentów i opisów. M.in. stara broń – pod koniec XVIII w. w okolicach tych działali konfederaci barscy, później przechodziły wojny – zabytkowe stroje, odzież i inne elementy ubiorów. Sprzęty kuchenne i gospodarskie, ale także np. wielka szafa grająca. Obejrzeć można ekspozycję przedstawiającą tutejszą społeczność żydowską w przeszłości. M.in. stare rękopisy, naczynia i sprzęty, a także współczesne figurki dawnych współmieszkańców.

Uwagę zwraca również ciekawa, umieszczona w gablotach, na szerokich parapetach okiennych i pod ścianami, kolekcja drewnianych rzeźb ludowych artystów. Warto zwiedzić to muzeum, wstęp do którego jest bezpłatny. Taki jest bowiem wymóg Unii Europejskiej, z funduszy której wykonano ogromną większość prac związanych z remontem zabytkowego budynku oraz urządzeniem obecnej ekspozycji.

Dodano: 27 marca 2013; Aktualizacja 7 czerwca 2016;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij