Żar
Stok od jeziora do jeziora

Kolejkę na górę Żar obsługują wagoniki przeniesione tu ze zmodernizowanej kilka lat temu kolejki na Gubałówkę. Na dół poprowadzono trasę narciarską o długości 1600 m. Stok jest zaliczany do średniotrudnych, łagodniejszy na górze, bardziej wymagający na dole.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: PKL
Żar. Stok od jeziora do jeziora
Przy stacji górnej jest taras widokowy oraz ? niewątpliwa atrakcja krajoznawcza ? górny zbiornik wodnej elektrowni szczytowo pompowej. Ze szczytu Żaru (761 m n.p.m.) rozciąga się naprawdę piękny widok na Jezioro Międzybrodzkie i przełom Soły przez Beskid Mały.
  • Żar. Stok od jeziora do jeziora
  • Żar. Stok od jeziora do jeziora
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kolejka na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim (16 km od Żywca) jest najmłodszą kolejką linowo-terenową w Polsce. Została oddana do użytku w 2004 roku. Należy do Polskich Kolei Linowych, które zarządzają jeszcze dwiema podobnymi: na Gubałówke i Górę Parkową w Krynicy.

Kolejkę na górę Żar obsługują wagoniki przeniesione tu ze zmodernizowanej kolejki właśnie na Gubałówkę (obie góry maja takie samo nachylenie). Odnowionym i pomalowanym na żółto (na Gubałówkę jeździły jako srebrnoszare) wagonikiem ciągu 8 minut pokonamy odległość 1,3 km i różnicę poziomów 300 m. Dwa wagoniki o pojemności 110 osób kursują wahadłowo i w ciągu godziny przewożą 1100 osób. Sporo i w cieple. Na dół, tuż przy samej linii kolejki, poprowadzono trasę narciarską o długości 1600 m, sztucznie dośnieżaną i oświetloną. Stok jest zaliczany do średniotrudnych, łagodniejszy jest na górze, bardziej wymagający na dole.

Trasa jest fajna, dość szeroka, długa ale ? tylko jedna. Na górze, na łagodniejszym fragmencie trasy ulokowano jeden krótki (300 m, różnica poziomów wynosi 54 m) orczyk dla początkujących, a na samym dole, w pobliżu stacji kolejki, wyciąg taśmowy dla dzieci.

Przy stacji górnej jest restauracja z tarasem widokowym i pizzeria oraz ? niewątpliwa atrakcja krajoznawcza ? górny zbiornik wodnej elektrowni szczytowo pompowej. Ze szczytu Żaru (761 m n.p.m.) rozciąga się naprawdę piękny widok na Jezioro Międzybrodzkie i przełom Soły przez Beskid Mały.

Warto wiedzieć

Zanim góra żar stała się atrakcyjna dla narciarzy i snowboardzistów,a stało się tak wraz z wybudowaniem kolejki, cieszyła się ze względu na sprzyjające prądy powietrzne zainteresowaniem paralotniarzy i szybowników (przy dolnej stacji znajduje się szkoła szybowcowa). Ale to oznacza jedno: wieje tu prawie zawsze i trzeba się na to przygotować.

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij