Sucha Beskidzka
Zamkowe mury w gminnym władaniu

Autor: Marek Nowak
Zamek jest centrum kulturalnym miasta i regionu: mieści się tu Miejski Ośrodek Kultury Zamek z galerią sztuki, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz restauracja i hotel Kasper Suski.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Marek Nowak
Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
Dopiero w 1974 roku zamek trafił we władanie muzeum Wawelu. Remont ciągnął się latami, póki w 1996 roku nie przejęła murów gmina.
 • Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
 • Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
 • Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
 • Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
 • Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
 • Sucha Beskidzka. Zamkowe mury w gminnym władaniu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Powiatowe miasto Sucha Beskidzka może się pochwalić jedną z najciekawszych renesansowych budowli w Polsce. Spokojnie można by tutejszy zamek postawić w szeregu obok Wawelu czy Pieskowej Skały.

A jednak jest suski zamek mniej jest znany i mniej eksponowany. Nie ma tu słynnego na kraj muzeum – jedynie Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej – ale stare mury służą lokalnej społeczności.  Zamek jest  centrum kulturalnym miasta i regionu:  mieści się tu Miejski Ośrodek Kultury Zamek z galerią sztuki, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz restauracja i hotel Kasper Suski.

Nazwa restauracji przywołuje pamięć pierwszego fundatora tutejszego zamku. To właśnie Kasper Suski wzniósł w latach 1554-80 dwór obronny na lewym brzegu Skawy. W nowoczesną renesansową siedzibę rodu zamienił go kolejny właściciel dóbr suskich Piotr Komorowski. Przebudowa miała miejsce w latach 1608-14 a architekci czerpali inspiracje na zamku królewskim w Krakowie.

Kolejną rozbudowę magnackiej siedziby przeprowadziła Anna Wielopolska: dobudowano wtedy dwie wieże i przyozdobiono zamek w modnym duchu baroku. W XIX wieku zamek pozostawał we władaniu Branickich, którzy prowadzili kolejne modernizacje. W tym czasie zgromadzono tu bezcenne zbiory biblioteczno-muzealne, te jednak rozproszone zostały w czasie II wojny światowej,  po tym jak stacjonowały tu najpierw oddziały niemieckie, potem radzieckie.

Po wojnie w budynku ulokowano liceum ogólnokształcące z internatem i magazyny GS-u. Dopiero w 1974 roku zamek trafił we władanie muzeum Wawelu. Remont ciągnął się latami, póki w 1996 roku nie przejęła murów gmina. Teraz wygląda przyzwoicie, niestety muzeum nie udało mi się obejrzeć. Może następnym razem.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  Kamad_1, 23 stycznia 2016 @ 13:12

  Podoba mi się Muzeum Zamkowe w Suchej . Polecam!

  pzmigr, 5 maja 2018 @ 21:26

  W tej chwili (maj 2018) na zamku odbywa się kapitalny remont i w ogóle nie ma sensu tam przyjeżdżać. Dziedziniec zawalony gruzem i materiałami budowlanymi, elewacja zasłonięta, tynki skute, park zamknięty. Samo muzeum niewarte uwagi,. Szkoda, że o tym się nie informuje na stronach internetowych, a przeciwnie, zwabia się turystów, zamieszczając anonse na różnych portalach.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij