Helsinki
Suomenlinna – twierdza na wyspie

Obecna nazwa twierdzy Suomenlinna została wprowadzona dopiero wraz z ogłoszeniem niepodległości państwa pod koniec I wojny światowej. Wcześniejszą nazwę Sveaborg stosowali Szwedzi, którzy wybudowali twierdzę w XVIII wieku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Erwin Jan Kozłowski (6), Dennis Jarvis (1), Sini Selin (1)
Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
Mijając potężne mury bastionów dotrzemy na południe wyspy. Tam zobaczymy stojące wzdłuż wybrzeża armaty na stanowiskach artyleryjskich pamiętających czasy carskie.
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie
  • Helsinki. Suomenlinna – twierdza na wyspie

Turysta, który  dociera do stolicy Finlandii promem z Tallina, zanim wpłynie do przystani Viking Line musi przepłynąć obok Suomenlinna.

Jest to dawna twierdza położona na ośmiu wyspach archipelagu szkierowego Zatoki Fińskiej, która stanowiła zabezpieczenie dla rozwijającego się miasta i portu. Z pokładu promu widać stare bastiony i zabudowania służące stacjonującym tutaj niegdyś garnizonom wojskowym. Zauważymy też małe stateczki dopływające lub odpływające z owych wysp, gdyż między twierdzą, a stolicą funkcjonuje regularna komunikacja pasażerska. Jeszcze zanim zejdziemy na ląd warto zastanowić się czy nie wygospodarować sobie czasu na wizytę w Soumenlinna, która sama w sobie jest atrakcją rozszerzającą ofertę dość skromnych pod względem zabytków Helsinek.

Fiński zamek

Nazwa Suomenlinna oznacza „Fiński zamek” i pochodzi z języka fińskiego, należącego nie do grupy języków skandynawskich, ale ugrofińskich. Finlandia to nazwa używana przez obcych, a Finowie (tak nazwali ich sąsiedzi) swoją ojczyznę nazywają Suomi. Ponieważ przez wieki mieszkańcy tego kraju zmuszeni byli godzić się na kompromisy, więc w międzynarodowym oznakowaniu np. samochodów używany jest skrót „SF” czyli Suomi (po swojemu) i Finland (po obcemu).

Obecna nazwa twierdzy została wprowadzona dopiero wraz z ogłoszeniem niepodległości państwa pod koniec I wojny światowej. Wcześniejszą nazwę Sveaborg stosowali Szwedzi, panowie Finlandii do 1809 roku i to oni wybudowali twierdzę w XVIII wieku. Jak to często bywa, nie spełniła ona swojej funkcji bariery wobec zakusów Rosji. Jako punkt oporu wykazała się dopiero podczas wojny krymskiej w połowie XIX wieku, kiedy to znalazła się pod ostrzałem floty francusko-brytyjskiej, gdyż była wtedy właśnie twierdzą rosyjską o nazwie Viapori.

Od rewolucji do listy UNESCO

Dopiero rewolucyjne wydarzenia w Rosji spowodowały, że Finlandia przestała być częścią imperium carów i twierdza stała się wreszcie własnością samych Finów. Wojna domowa między „białymi” i „czerwonymi” była konsekwencją rewolucji bolszewickiej i objęła także Finlandię. Ostatecznie wojska rządowe dowodzone przez marszałka Mannerheima pokonały siły bolszewickie, a na Suomenlinna utworzono więzienie o zaostrzonym rygorze dla fińskich komunistów uznanych za potencjalne zagrożenie dla młodej fińskiej niepodległości.

II wojna światowa ponownie przypomniała o militarnym znaczeniu twierdzy, która do 1973 roku pozostawała obiektem wojskowym. Dopiero wtedy garnizon fiński opuścił kompleks wysp przekazując je Ministerstwu Edukacji i Kultury, zaś w 1991 został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Szybki dojazd, szybkie zwiedzanie

Do Suomenlinna co 20 minut kursują z nadbrzeża Kaupattori tramwaje wodne, a przejażdżka trwa 15-20 minut. Transport ten jest przeznaczony nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców wysp, których jest około 800. A także dla tych, którzy pracują w znajdujących się tam instytucjach, muzeach, restauracjach i kawiarniach.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij