Warszawa
Arsenał, świadek powstańczych walk

Budynek był świadkiem wielu wydarzeń, a dwa z nich miały dramatyczny przebieg. W 1830 r. podchorążowie wraz z mieszkańcami Warszawy zdobyli Arsenał, rozpoczynając powstanie listopadowe. W 1943 r. miała tu miejsce najsłynniejsza operacja Szarych Szeregów, znana jako Akcja pod Arsenałem.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO redakcja
Warszawa. Arsenał, świadek powstańczych walk
Gmach wzniesiono w latach 1638-1643. Budową kierowali kolejno Paweł Grodzicki i Krzysztof Arciszewski. Aresenał był wielokrotnie przebudowywany, a i teraz czeka go kolejny remont.
  • Warszawa. Arsenał, świadek powstańczych walk
  • Warszawa. Arsenał, świadek powstańczych walk
  • Warszawa. Arsenał, świadek powstańczych walk
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Stojący dziś na uboczu turystycznych szklaków, warszawski Arsenał, pamięta czasy króla Władysława IV (fundatora kolumny Zygmunta). 

Władysław IV został królem Polski w listopadzie 1632 r. Pierwszym problemem młodego władcy była wojna z Moskwą ? Rzeczypospolitej brakowało armii, która przeciwstawiła by się wrogowi. W dodatku całą zimę królowi dokuczały nerki, reumatyzm i często miał opuchnięte nogi. Wiele tygodni spędził w łóżku i… myślał, co robić. Gdy wreszcie sejm uchwalił podatki na zaciąg żołnierzy, król zaczął kompletować armię. Piechotę tworzył z chłopów i mieszczan. Szkolili ich cudzoziemscy oficerowie. Uzbrojenie ? zbroje rajtarskie, rapiery, pistolety, arkebuzy i muszkiety ? kupił za pieniądze z podatków. Rozpoczął też wznoszenie aresnałów, czyli magazynów broni.

Warszawski arsenał stanął na obrzeżach miasta, niedaleko tzw. wału zygmuntowskiego (ziemnych umocnień). Był to duży budynek z rozległym, wewnętrznym dziedzińcem. Gmach wzniesiono w latach 1638-1643. Budową kierowali kolejno Paweł Grodzicki i Krzysztof Arciszewski. Aresenał był wielokrotnie przebudowywany, a i teraz czeka go kolejny remont.

Budynek był świadkiem wielu wydarzeń, jednak dwa z nich miały wyjątkowo dramatyczny przebieg. W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. podchorążowie wraz z 15 tys. mieszkańców  Warszawy zdobyli Arsenał, wspierając tym samym rozpoczynające się powstanie listopadowe. Z kolei 26 marca 1943 r. miała tu miejsce najsłynniejsza operacja  zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów (znana jako Akcja pod Arsenałem). Uwolniono wówczas harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. Przed budynkiem znajduje się dziś kamień-pomnik upamiętniający to dramatyczne wydarzenie.

Przed II wojną w budynku Arsenału mieściło się więzienie. W1928 r jedno z pomieszczeń przeznaczono na synagogę. Korzystali z niej więźniowie wyznania żydowskiego. Pomieszczenie było tak małe, że z trudem wchodziło kilka osób. Ściany były bardzo skromnie udekorowane ? na środku przebiegał pas liści. Dom modlitwy funkcjonował do 1935 r. Wtedy to Arsenał przeznaczono na siedzibę Archiwum Miejskiego.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    kkociubka, 25 grudnia 2010 @ 22:54

    Tylko restaurację kołem omijajcie – ceny absolutnie z sufitu, astronomiczne i niczym nie uzasadnione, poza tym, że w okolicy knajp niewiele, nie licząc Starówki. Osobiście radzę wsiąść w tramwaj i podjechać na Pragę w okolicę Czterech Śpiących – tam się namnożyło miłych lokali, dwa-trzy przystanki, a inny świat.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem Powstania Listopadowego

Szlakiem Powstania Listopadowego

Noc Listopadowa... Garstka podchorążych ze szkoły w Łazienkach ruszyła na Belweder... Kto wie, czy Powstanie Listopadowe miało szanse powodzenia...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij