Marsa Alam
Świat podwodnych rozrywek

W miejscu tym, na przestrzeni kilkuset kilometrów wzdłuż morskiego brzegu, znajduje się niezniszczona rafa koralowa z bogactwem egzotycznej flory i fauny, a więc podwodny raj dla nurków. Teren dookoła jest dziewiczy, hotele i ośrodki wypoczynkowe budowane są na razie w znacznej odległości jeden od drugiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
To najcieplejszy nadmorski region Egiptu. Temperatura w Marsa Alam jest z reguły o 7-10 stopni wyższa niż w miejscowościach na północy kraju, co gwarantuje, że sezon turystyczny trwa przez okrągły rok.
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
  • Marsa Alam. Świat podwodnych rozrywek
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Miasteczko Marsa Alam dało nazwę nowemu regionowi wypoczynkowemu powstającemu na pustyni nad morzem. W miejscu tym, na przestrzeni kilkuset kilometrów wzdłuż morskiego brzegu, znajduje się niezniszczona rafa koralowa z bogactwem egzotycznej flory i fauny, a więc podwodny raj dla nurków.

Teren dookoła jest dziewiczy, hotele i ośrodki wypoczynkowe budowane są na razie w znacznej odległości jeden od drugiego. Na zachód od wybrzeża są niezbyt wysokie, ale dzikie i malownicze góry. Jest to zarazem najcieplejszy nadmorski region Egiptu. Temperatura w Marsa Alam jest z reguły o 7-10 stopni wyższa niż w miejscowościach na północy kraju, co gwarantuje, że sezon turystyczny trwać tam będzie rzeczywiście przez okrągły rok.

Region ten słynie z delfinów, muren, żółwi morskich i… rekinów. Wytrawnym nurkom szczególnie polecane są trzy miejsca. Jedno z nich to Elphistone położone 6,5 mili morskiej od wybrzeża Marsa Alam. Rafę tamtejszą odwiedzają także żółwie morskie i rozmaite gatunki rekinów. A jej budowa – płytka część północna i dochodząca do 70 m głębokości południowa, umożliwia nurkowanie zarówno ludziom mającym przygotowanie i uprawnienia do schodzenia na większe głębokości, jak i amatorom pływania tylko po powierzchni morza w maskach z „fajkami”.

Drugie miejsce nazywane jest Domem Delfinów – Saab Samadai. Ta płytka, turkusowa laguna położona na południe od Marsa Alam pełna jest delfinów oraz ryb rafowych. Za najciekawsze do nurkowania uważane są tam trzy obszary: poza rafą, na znajdujących się na południe od niej dekoracyjnych sterczynach (pinaklach) oraz w podwodnych jaskiniach.

Trzecie takie miejsce – Fury Shoah czyli Dzika Ławica składa się z twardych formacji skalnych odwiedzanych przez delfiny, ryby rafowe i także parę gatunków rekinów. Dodatkową atrakcję stanowią tam wraki żaglowca i holownika.

Dla ludzi pragnących wypoczynku, są to więc warunki idealne. Nigdzie nie ma tu tak wszechobecnych i nierzadko namolnych w tym kraju handlarzy, wiosek czy miasteczek. Na odcinku prawie 60 km nadmorskiej szosy zauważyłem zaledwie jeden maleńki meczet i parę domów koło niego. Ale także nowoczesną placówkę ratowniczą z komorą dekompresacyjną dla nurków.

Dodano: 12 grudnia 2010; Aktualizacja 18 marca 2013;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij