Bardejovské Kúpele
Świat łemkowskiego pogranicza

Ekspozycja skonstruowana jest na kształt wsi pogranicza. Pokazuje kulturę Łemków, którzy – tak jak po naszej stronie – zamieszkiwali doliny wciskające się w grzbiety Beskidu Niskiego i Słowaków, którzy zagospodarowali wnętrze łuku Karpat.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
Najokazalej prezentują się dwie budowle sakralne: łemkowska grekokatolicka cerkiew z Mikulášovej-Niklovej i katolicki kościółek ze wsi Zboj w Górach Bukowskich.
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
  • Bardejovské Kúpele. Świat łemkowskiego pogranicza
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na skraju Bardejowa (po słowacku Bardejov, po polsku tradycyjnie: Bardiów), w jego uzdrowiskowej części (Bardejovské Kúpele) malowniczo rozłożyło ekspozycję Muzeum Architektury Ludowej. 

To najstarszy skansen na Słowacji, otwarty w 1965 roku. Na niewielkiej powierzchni 1,5 hektara znalazły się 24 budynki pochodzące z najbliższej okolicy, obejmującej dwie krainy historyczno-geograficzne: północny Szarisz (Šariš) i północny Zemplin  (Zemplín).

Jak we wsi

Ekspozycja skonstruowana jest na kształt wsi pogranicza, takiej, jakie bywały w tym regionie. Pokazuje kulturę Łemków, którzy – tak jak po naszej stronie – zamieszkiwali doliny wciskające się w łagodne grzbiety Beskidu Niskiego i Słowaków, którzy zagospodarowali tereny wewnątrz łuku Karpat. Najokazalej prezentują się dwie budowle sakralne: łemkowska grekokatolicka cerkiew z Mikulášovej-Niklovej (z 1730 r.) pod wezwaniem Matki Boskiej Opieki z XVIII-wiecznym ikonostasem  i katolicki kościółek ze wsi Zboj w Górach Bukowskich (z 1766 r.); do tego dwie dzwonnice i kaplica św. Jana z Nepomuka (św. Jan Nepomucen). Na zabudowania skansenowej wsi składają się zagrody bogatych i biednych chłopów wraz ze spichlerzami, ulami i chlewikami. Ciekawych „jak to kiedyś robiono” zainteresują na pewno zabytki wiejskiego przemysłu: kuźnia, folusz (warsztat produkcji sukna) i unikatowe urządzenie do drążenia z drewnianych pni rur wodociągowych.

Mnóstwo zachowanych artefaktów

We wszystkich dostępnych do zwiedzania pomieszczeniach zgromadzono mnóstwo sprzętów, naturalnie zgodnych z pierwotnym przeznaczeniem obiektów. Jest tego sporo: łemkowskie wsie po słowackiej stronie nie były wysiedlane, jak w Polsce. Ludzie żyli w swoich odwiecznych domostwach, zachowali więc wiele z dawnego wyposażenia. Więcej wyrobów ludowego rękodzieła: tkanin, strojów ludowych, ceramiki, wyrobów z drewna możemy zobaczyć oglądając stałą wystawę sztuki ludowej w willi Rákoci znajdującej się na terenie uzdrowiska. Tam też urządzono ciekawą ekspozycję obrazującą dzieje Bardejowskich Kupeli jako kurortu, a w jednej z sal pokazano  wyposażenie XIX-wiecznego szpitala.

Warto wiedzieć

Skansen w Bardejowskich Kupelach jest częścią Szariskiego Muzeum w Bardejowie (Šarišské Múzeum Bardejov). Pozostałe ekspozycje znajdziemy w centrum Bardejowa, przy rynku. Szczególnie polecam obejrzenie doskonałej kolekcji ikon.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij