Kraków
Świąteczny jarmark na Rynku

Stragany rozstawione są w części Rynku Głównego, między Kościołem Mariackim, Sukiennicami a kościółkiem św. Wojciecha. Na ten cały rozgardiasz straganiarski i niekończący się tłum oglądających, spożywających i kupujących spoziera sam wieszcz Adam Mickiewicz.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 25 listopada i trwa (teoretycznie) do 26 grudnia. Jest najstarszym jarmarkiem w naszym kraju. W 2008 roku trafił na listę magazynu „Times”, jako jeden z dwudziestu najlepszych europejskich świątecznych jarmarków.
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
 • Kraków. Świąteczny jarmark na Rynku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec i trwa tam od kilku stuleci. Podobno najstarszym niemieckim jarmarkiem jest ten organizowany w Dreźnie.

W Polsce najładniejszy jest ten w Krakowie. Na Rynku stoją ogromne drewniane beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Obok sprzedają smażone kiełbaski i inne przysmaki wędliniarskie. Obok tego „spożywczego” asortymentu, jest wiele straganów z „mydłem i powidłem”…czyli wszystkim co można sprzedać na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia. Znajdziemy tu drewniane aniołki, choinkowe bombki, obrusy, makaty, futra, miody, zioła, bakalie… Stragany rozstawione są w części Rynku Głównego, między Kościołem Mariackim, Sukiennicami a kościółkiem św. Wojciecha. Na ten cały rozgardiasz straganiarski i niekończący się tłum oglądających, spożywających i kupujących spoziera sam wieszcz Adam Mickiewicz.

Stały scenariusz

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 25 listopada i trwa (teoretycznie) do 26 grudnia. Jest najstarszym jarmarkiem w naszym kraju. W 2008 roku trafił na listę magazynu „Times”, jako jeden z dwudziestu najlepszych europejskich świątecznych jarmarków. Co roku jest on tak samo inaugurowany. Tradycyjnie Prezydent Miasta i Metropolita Krakowski dzielą się opłatkiem z mieszkańcami i turystami.

I krakowskie szopki

Nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, w Krakowie jest konkurs szopek, który odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia. Ta tradycja sięga XIX wieku. Niektóre z szopek to prawdziwe dzieła sztuki. Są to misterne, kolorowe „budowle” nawiązujące do architektury miasta. Wewnątrz niektórych są postaci z Biblii, legend i historyczne. Znajdziemy Lajkonika, Smoka Wawelskiego, Pana Twardowskiego… Szopki wykonane są z kartonu, papieru, kolorowej folii aluminiowej, bibułek i przeróżnych materiałów. Szopkarze przynoszą swoje dzieła przed pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. W tym roku było 50 szopek wykonanych przez dorosłych i 120 wykonanych przez dzieci i młodzież. Po konkursie szopki wystawiane są w Muzeum Historycznym. Wystawę można oglądać do końca lutego.

Dodano: 15 grudnia 2012; Aktualizacja 5 stycznia 2013;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 4

  anika rybnicka, 13 stycznia 2013 @ 00:26

  Na grudniowy spacer po krakowskim Rynku chciałabym kiedyś wrócić. Napić się grzańca pod Sukiennicami, posłuchać kolęd w wykonaniu „Piwnicy”. Kraków ma to swoje coś o każdej porze roku.

  Paolo, 2 grudnia 2013 @ 21:09

  Każdego dnia jest czynny do 21 prawda?

  barbara.g, 3 grudnia 2013 @ 13:02

  W tym roku jest czynny do 26 grudnia do godz.18.00, kiedy to nastąpi oficjalne zamknięcie.

  maciek, 13 grudnia 2013 @ 16:43

  W tym roku jarmark się rozprzestrzenił! Nie dość, że jest na rynku, to jeszcze na placu przed dworcem i galeria, obok choinki. Straganów nie tyle co na rynku, ale jest grzaniec galicyjski, oscypki, precle i lodowisko!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij