Padwa
Świeczka dla świętego Antoniego

Basilica di Sant’ Antonio jest ogromnym kościołem o dość egzotycznym kształcie. Potężnym, rozłożystym, przykrytym licznymi bizantyjskimi kopułami, między którymi – niczym minarety – strzelają w górę smukłe wieżyczki.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Padwa. Świeczka dla świętego Antoniego
Na rozległym placu przed bazyliką duży ruch: turyści, pielgrzymi, przechodnie. Mnóstwo straganów z dewocjonaliami… zapalę świeczkę Antoniemu. Wybrałam taką nie za małą, nie za dużą, na miarę mojej wdzięczności...
  • Padwa. Świeczka dla świętego Antoniego
  • Padwa. Świeczka dla świętego Antoniego
  • Padwa. Świeczka dla świętego Antoniego
  • Padwa. Świeczka dla świętego Antoniego
  • Padwa. Świeczka dla świętego Antoniego
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Do świętego Antoniego stosunek mam szczególny. Bo tak już jest, że a to czegoś szukam, a to znaleźć nie mogę… Wtedy z pomocą przychodzi mi święty Antoni, specjalista od rzeczy zagubionych i spraw beznadziejnych.

Długo nie znałam wierszyka-modlitwy. Gdy jednak szukałam kiedyś czegoś bez skutku, koleżanka podpowiedziała mi te słowa. Wzruszyłam na pokaz ramionami, ale wymamrotałam pod nosem:

Święty Antoni Padewski, obywatelu niebieski,
Niech się stanie wola Twoja, niech się znajdzie zguba moja…

Pomogło. Od tego czasu do świętego Antoniego zwracam się raz po raz. A on pomaga mi, jak może. Dlatego też, gdy znalazłam się w Padwie (Padova), od razu posznurowałam do niego.

Basilica di Sant’ Antonio jest ogromnym kościołem o dość egzotycznym kształcie. Potężnym, rozłożystym, przykrytym licznymi bizantyjskimi kopułami, między którymi – niczym minarety – strzelają w górę smukłe wieżyczki. Świątynię, zwaną teraz po prostu Il Santo (Święty), zaczęto budować zaraz po kanonizacji  Antoniego, co miało miejsce w  1232 r.,  rok z hakiem po śmierci kaznodziei. To było dopiero „santo subito”! Najkrótszy proces w dziejach kościoła. Wiek prawie trwała budowa kościoła, a gdy ją ukończono, w bazylice złożono szczątki świętego. Do dziś znajdują się w kamiennym sarkofagu, w lewej nawie.

Na rozległym placu przed bazyliką duży ruch: turyści, pielgrzymi, przechodnie. Mnóstwo straganów z dewocjonaliami… zapalę świeczkę Antoniemu. Wybrałam taką nie za małą, nie za dużą, na miarę mojej wdzięczności. I weszłam do kościoła. Przy grobie ludzi tłum… obchodzą sarkofag w skupieniu. Wota, zdjęcia, karteczki z intencjami. Ale  gdzie zapalić świeczkę? Mowy nie ma. Zakaz. Jest za to skrzynia… ogromna. Tu można złożyć ją w darze… już prawie pełna. Ale… nie o to przecież chodziło… Może?  Ołtarz z relikwiarzem zamknięty kratą. Otworzą za dwie godziny. Sjesta.

Jest za to sklep. Otwarty. W otoczonym krużgankami wirydarzu. Spory, pełen świeczek. Takie same, jak te na placu. Nie takie same, droższe. Są też karteczki, gotowe formularze z modlitwą, wystarczy wpisać intencję. Nie masz teraz pomysłu? Przyślij mailem… tu adres…  Nowoczesność. Teraz już chcę wrzucić moją świeczkę do skrzyni, wracam do grobu. O, skrzynia pusta… Recykling, czy drugi obrót?

Wychodzę na zalany słońcem plac, na straganie kupuję nową świeczkę… Wiesz co, święty Antoni? Jedziemy teraz w Alpy, zapalę ci ją w jakimś ładnym miejscu…

Warto wiedzieć

Święty Antoni Padewski urodził się w Lizbonie, jest też patronem tego miasta. Franciszkanin, jako kaznodzieja przewędrował pół Europy, aż osiadł w Padwie. Jego kazania porywały tłumy. Zmarł w wieku 36 lat.
Bazylikę św. Antoniego zbudowano na bazie starszego kościoła Santa Maria Mater Domini, w którym pochowano Antoniego po śmierci. Dziś to kaplica Madonna Mora we wnętrzu bazyliki.
* Na dziesięciu marmurowych panelach otaczających sarkofag św. Antoniego przedstawiono sceny z jego życia. Kolejne płaskorzeźby mają różnych autorów, a najsłynniejsi z nich to Antonio i Tullio Lombardo i Jacopo Sansovino. To jeden z cenniejszych zabytków bazyliki.
Za ołtarzem głównym znajduje się polska kaplica pod wezwaniem św. Stanisława, ufundowana w XVI w. przez Polaków studiujących w Padwie. Jest też tablica upamiętniająca żołnierzy II korpusu, którzy walczyli o wyzwolenie miasta.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij