Buchara
Święte miasto islamu

Buchara jest miastem jak z opowieści Szecherezady. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – „Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla „niewiernych” był zabroniony i karany śmiercią.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Buchara. Święte miasto islamu
I chociaż najstarsze całe, lub w dużych fragmentach, zachowane tutejsze budowle pochodzą „zaledwie” z X-XI w., to metryka niektórych z nich bywa o kilkanaście wieków starsza.
  • Buchara. Święte miasto islamu
  • Buchara. Święte miasto islamu
  • Buchara. Święte miasto islamu
  • Buchara. Święte miasto islamu
  • Buchara. Święte miasto islamu
  • Buchara. Święte miasto islamu
  • Buchara. Święte miasto islamu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Buchara jest  miastem jak z opowieści Szecherezady. Niepowtarzalnym, z zabytkowym centrum od 1993 roku wpisanym na Listę UNESCO. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – „Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla „niewiernych” był zabroniony i karany śmiercią.

Spotykały się w nim karawany z różnych krańców ówczesnego świata. Sprzedawane na tutejszych sukach – bazarach towary, nawet wytwarzane zupełnie gdzie indziej, jak np. dywany czy tkaniny, nawet dziś błędnie nazywane są „bucharskimi”. Miasto szczyci się długą i burzliwą przeszłością oraz tym, że na jego liście zabytków jest ponad 400 obiektów.

Buchara wspomniana została już w „Aweście”, antycznej księdze zaratusztriańskiej datowanej na VI w. p.n.e.(!). Burzona i odbudowywana w ciągu stuleci na tym samym miejscu stanowi niezwykle ciekawy teren dla archeologów. Ludzie mieszkali w tej obszernej oazie już w epoce kamiennej. I chociaż najstarsze całe, lub w dużych fragmentach, zachowane tutejsze budowle pochodzą „zaledwie” z X-XI w., to metryka niektórych z nich bywa o kilkanaście wieków starsza. W przypadku np. Arku – cytadeli, w obecnym kształcie pochodzącej z XVI wieku (z późniejszymi przeróbkami) są to fragmenty z… III w. p.n.e.

Podobnie jak w Samarkandzie, najważniejsze zabytki lub ich zespoły znajdują się w kilku miejscach, chociaż niezbyt odległych od siebie. Najwięcej skupionych jest obok tutejszego „Piaszczystego placu” – Registanu. Jego najsłynniejszą dominantę stanowi, wzniesiony w 1127 roku, najpiękniejszy w Azji Środkowej, minaret Kalian – według legendy jego pięknem zachwycał się nawet sam Czyngis-chan – i przyległy do niego ogromny meczet o tej samej nazwie. Vis a vis niego znajduje się czynna, a więc wewnątrz niedostępna dla obcych, medresa. Minaret ten służył nie tylko do nawoływania wiernych do modlitwy. W nocy palono na nim ogniska, by wskazywały drogę karawanom. Był też – aż do 1884 roku –  miejscem kaźni. Skazanych na  śmierć po prostu zrzucano z niego w dół.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Jedwabny  Szlak

Jedwabny Szlak

Był to najdłuższy w dziejach lądowy szlak handlowy. W czasach starożytności i w średniowieczu łączył Europę z Dalekim Wschodem...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij