Paryż
Sylwester w stolicy świata

Autor: Anna Derecki
Żelazna Dama – Wieża Eiffla – stroi się na tę okazję. To wokół niej zabłysną najwspanialsze ognie sztuczne Paryża… Restauracje, od najtańszych do eleganckich, przygotowują wieczór...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Sylwester w stolicy świata
W tym czasie, na Polach Elizejskich zbiera się tłum – rokrocznie minimum 500 tysięcy ludzi. Odkorkowano z hukiem szampana, wszyscy piją wspólnie, całują się , składają życzenia nieznajomym, młodzież ciska petardy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wśród ponad 20 milionów turystów  odwiedzających rokrocznie Paryż, najpiękniejsze miasto świata, część wybiera powitanie Nowego Roku właśnie tutaj.

Czasem żeby tylko się tym potem pochwalić, ale najczęściej dlatego, że wiedzą, iż Sylwester w Paryżu to niepowtarzalna atmosfera – połączenie uroku miasta z fantazją jego mieszkańców, oraz typowo francuską elegancją, która towarzyszy wszelkim celebracjom.

Żelazna Dama – Wieża Eiffla – stroi się na tę okazję. To wokół niej zabłysną najwspanialsze ognie sztuczne całego Paryża …  Restauracje, od najtańszych do najbardziej eleganckich, przygotowują wieczór lub całonocny bal.  Kabarety planują wyjątkowy spektakl, wyjątkową kolację. Najwytworniejsze bale odbędą się w paryskich hotelach:  Crillon, George V, czy Ritz. Trzeba mieć zaproszenie, wstęp prawie tysiąc euro.

Wieża, Pola Elizejskie oraz Plac Zgody będą w centrum wydarzenia. O północy na Polach Elizejskich wystrzelą tradycyjnie korki szampana, Paryżanie połączą się braterskim uściskiem i typowo francuskim pocałunkiem z turystami. Wiadomo, że paryskie życie toczy się przede wszystkim na ulicy. Sylwester potwierdza tę regułę.

Gdy zbliża się wieczór, na ulicach można spotkać coraz więcej odświętnie ubranych ludzi. Są naprawdę eleganccy, gdyż ubiór liczy się tutaj bardzo – jesteśmy w stolicy mody. Tu strój jest do dzisiaj kodem, który określa naszą przynależność do określonej kategorii – wiekowej, społecznej, etnicznej, może nawet świadczyć o poglądach przez nas wyznawanych , jest oczywiście sprawdzianem naszego gustu, oraz tego, czy śledzimy nowe trendy, a zatem czy jesteśmy ludżmi nowoczesnymi. Generalnie styl jest raczej klasyczny, odzwierciedla modę ale i tak, jak zawsze, dominować będą czarne suknie różnych krojów i długości, garnitury i smokingi, wśród młodzieży szpan i sporo indywidualizmu.

Ulice pustoszeją około  godz.  21. Każdy gdzieś się bawi, je, pije, czeka na sygnał, że zbliża się północ. Wtedy zacznie się wielki hałas – klaksony samochodów, trąbki i piszczałki, petardy –  bardzo głośne ale obowiązkowe. W wielu dzielnicach, zwłaszcza podmiejskich, ludzie otwierają okna i walą drewnianymi łyżkami w garnki i pokrywki – taka tradycja. Musi być jak najgłośniej.

W tym czasie, na Polach Elizejskich zbiera się tłum – rokrocznie minimum 500 tysięcy ludzi. Odkorkowano z hukiem szampana, wszyscy piją wspólnie, całują się , składają życzenia nieznajomym, młodzież ciska petardy. Sekwaną płyną statki spacerowe, na których balują amatorzy rejsów. Nad ranem zmęczone zjawy powracają do domów – własnymi samochodami, taksówkami, lub transportem miejskim, który działa przez całą noc.

Warto wiedzieć

* Plac Bastylii – to miejsce utrzymuje się od kilku lat  na topie – jest popularne szczególnie wśród młodzieży , gdyż znajdują się tu najlepsze bary i kluby Paryża.
* Przed paryskim ratuszem  1 stycznia – na ślizgawce, którą miasto funduje swoim mieszkańcom, możemy sportowo powitać pierwszy noworoczny dzień. Tego dnia  wszystko jest zamkniete  – sklepy, muzea, większość knajpek. W okolicach katedry Notre Dame zawsze znajdziemy miejsce na skromny lunch i mocną kawę.
* W Nowy Rok możemy też się udać do północnych dzielnic emigranckich, gdzie nowy rok przypada kiedy indziej i  jest szansa że tego dnia wszystko tu będzie otwarte i normalne.

Dodano: 27 grudnia 2009; Aktualizacja 10 maja 2019;
 

Komentarze: 1

    maurycy, 30 grudnia 2009 @ 17:50

    Tak! To trzeba po prostu poczuć. Jak oni umieją się bawić! Zero agresji, tylko fun. Może trochę nad ranem, jak sobie kolorowi popiją. A i francole też. Jest nieźle

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij