Zatwarnica
Szepit, bieszczadzki wodospad

Obok wodospadu prowadzi oznaczona na zielono ścieżka edukacyjna na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) To dobre miejsce by nabrać sił przed lub odpocząć po prawie czterogodzinnej wycieczce na szczyt.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Zatwarnica. Szepit, bieszczadzki wodospad
To najwyższy wodospad w Bieszczadach. Ma 8 m wysokości.

Kilka minut marszu na południe od granicy wsi Zatwarnica, na potoku Hylaty, który spływa z północnych stoków Połoniny Wetlińskiej, znajduje się Szepit, najwyższy wodospad w Bieszczadach.

Ma – tak wynika z informacji na stojącej obok niego tablicy – 8 m wysokości. Nie jest to jednak jeden spektakularny próg, ale kaskada niższych kamiennych stopni, po których spływa woda. Ale to i tak ciekawostka w tych nie-wodospadowych górach.

Wojskowe dzieło

Tym większa, że w powstaniu wodospadu spory udział miał człowiek. W latach 1962-63, gdy wojsko budowało drogę w głąb gór (kończy się ona ślepo w dolinie Hylatego), z potoku pozyskiwano kamień. Kaskada zmieniła swój kształt i przesunęła się wtedy o ok. 30 m w górę rzeczki. Kamienny pomnik na skraju wsi z zatartym już trochę napisem i datą – 1963 -informuje, że drogę tę budowała dolnośląska jednostka inżynieryjna. Piszę o tym dlatego, że na tablicy obok wodospadu jest informacja, że drogę budowano w latach 70. ubiegłego wieku. Najwyraźniej błędna.

Na ławeczce

Obok wodospadu prowadzi oznaczona na zielono ścieżka edukacyjna na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) – o tej pięknej górze pisałem osobno. Gdy ją wytyczano i znakowano wybudowano drewniane schodki do wodospadu i barierki. Jest też ławeczka. To dobre miejsce by nabrać sił przed lub odpocząć po prawie czterogodzinnej wycieczce na szczyt.

 

Dodano: 5 maja 2019; Aktualizacja 16 czerwca 2019;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij