Zatwarnica
Szepit, bieszczadzki wodospad

Obok wodospadu prowadzi oznaczona na zielono ścieżka edukacyjna na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) To dobre miejsce by nabrać sił przed lub odpocząć po prawie czterogodzinnej wycieczce na szczyt.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Zatwarnica. Szepit, bieszczadzki wodospad
To najwyższy wodospad w Bieszczadach. Ma 8 m wysokości.

Kilka minut marszu na południe od granicy wsi Zatwarnica, na potoku Hylaty, który spływa z północnych stoków Połoniny Wetlińskiej, znajduje się Szepit, najwyższy wodospad w Bieszczadach.

Ma – tak wynika z informacji na stojącej obok niego tablicy – 8 m wysokości. Nie jest to jednak jeden spektakularny próg, ale kaskada niższych kamiennych stopni, po których spływa woda. Ale to i tak ciekawostka w tych nie-wodospadowych górach.

Wojskowe dzieło

Tym większa, że w powstaniu wodospadu spory udział miał człowiek. W latach 1962-63, gdy wojsko budowało drogę w głąb gór (kończy się ona ślepo w dolinie Hylatego), z potoku pozyskiwano kamień. Kaskada zmieniła swój kształt i przesunęła się wtedy o ok. 30 m w górę rzeczki. Kamienny pomnik na skraju wsi z zatartym już trochę napisem i datą – 1963 –informuje, że drogę tę budowała dolnośląska jednostka inżynieryjna. Piszę o tym dlatego, że na tablicy obok wodospadu jest informacja, że drogę budowano w latach 70. ubiegłego wieku. Najwyraźniej błędna.

Na ławeczce

Obok wodospadu prowadzi oznaczona na zielono ścieżka edukacyjna na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) – o tej pięknej górze pisałem osobno. Gdy ją wytyczano i znakowano wybudowano drewniane schodki do wodospadu i barierki. Jest też ławeczka. To dobre miejsce by nabrać sił przed lub odpocząć po prawie czterogodzinnej wycieczce na szczyt.

 

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij