Uzbekistan
Szlakiem szalejacego reportera

Od 15 lat niepodległy Uzbekistan, ma obszar o jedną trzecią większy niż Polska, a na nim w przeszłości znajdowały się m.in. starożytne państwa Baktrii, Sogdiany, Persji i Chorezmu. Wędrowały przez nie kupieckie karawany, ale przetaczały się armie perskie, greckie, arabskie i mongolskie...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
Znajdowała się tu również stolica jednego z największych wodzów w dziejach świata – Timura Chromego, znanego w Europie bardziej jako Tamerlan.
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
  • Uzbekistan. Szlakiem szalejacego reportera
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Podróż do Uzbekistanu była dla mnie wycieczką trochę „sentymentalną”. Po raz pierwszy bowiem – po ówczesnej Uzbeckiej SRR – podróżowałem równo przed czterdziestu laty. Jako jedyny – tak mnie przynajmniej zapewniano – zagraniczny dziennikarz uzyskałem wtedy zgodę na podróż bez „tłumacza-opiekuna” do Taszkientu zburzonego przez wielkie trzęsienie ziemi, a następnie w inne regiony tego kraju.

Gdy zebrałem materiały na temat tragedii uzbeckiej stolicy oraz początków jej odbudowy, ruszyłem wówczas częściowo śladami „Szalejącego Reportera”. Jednego z klasyków (lata dziesiąte-trzydzieste XX w.) światowego reportażu, Egona Erwina Kischa, który po Azji Środkowej podróżował 35 lat wcześniej, publikując następnie swoje obserwacje i wrażenia w książce „Asien gründlich verändert” („Azja Odmieniona”). Dało mi to okazję do porównań, a obecnie możliwość kontynuowania także własnych.

Przypomnę, że ponad 25-milionowy, od 15 lat niepodległy Uzbekistan, ma obszar o jedną trzecią większy niż Polska, a na nim w przeszłości znajdowały się m.in. starożytne państwa Baktrii, Sogdiany, Persji i Chorezmu. Wędrowały przez nie kupieckie karawany, ale przetaczały się także, niosąc śmierć i zniszczenie, armie perskie, greckie, arabskie i mongolskie, m.in. Aleksanrda Macedońskiego i Czyngis – Chana. Znajdowała się tu również stolica jednego z największych wodzów w dziejach świata – Timura Chromego, znanego w Europie bardziej jako Tamerlan. Rodzili się i pracowali uczeni światowej rangi, m.in. lekarz Ibn Abu Sina – Awicenna, astronom i matematyk (oraz wnuk Tamerlana) Uług Beg, matematyk, geograf i astronom Al Chorezmi, wybitni pisarze i poeci.

Dodano: 29 listopada 2010; Aktualizacja 4 czerwca 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Jedwabny  Szlak

Jedwabny Szlak

Był to najdłuższy w dziejach lądowy szlak handlowy. W czasach starożytności i w średniowieczu łączył Europę z Dalekim Wschodem...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij