Rzeszów
Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku

W Rzeszowie jest inaczej. Brązowa postać związanego z tym miastem Tadeusza Nalepy, idzie głównym deptakiem, ulicą 3 Maja. Ubrana jest w skórzaną kurtkę, wąskie spodnie – tak jak się ubierał artysta w wieku 40 lat.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Rzeszów. Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku
Pomnik stanął tu w grudniu 2009 roku. Jak zwykle – jednym się podoba, innym nie. Malkontenci narzekają, że gdy na deptaku jest tłoczno, można na niego wpaść i zrobić sobie krzywdę.
  • Rzeszów. Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku
  • Rzeszów. Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku
  • Rzeszów. Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku
  • Rzeszów. Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku
  • Rzeszów. Tadeusz Nalepa spaceruje po deptaku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wielcy z brązu mają zwyczaj siadać w swoich miastach na ławeczkach. Zaczęło się chyba od Tuwima w Łodzi, teraz pomnikowe ławeczki stoją w naprawdę wielu miastach, nie sposób wręcz wymieniać. 

W Rzeszowie jest inaczej. Brązowa postać związanego z tym miastem Tadeusza Nalepy, idzie głównym deptakiem, ulicą 3 Maja. Ubrana jest w skórzaną kurtkę, wąskie spodnie – tak jak się ubierał artysta w wieku 40 lat. W ręku trzyma gitarę. Rzuca na trotuar „cień”, na którym wśród pięciolinii i nut napisano dedykację. Pomnik stanął tu w grudniu 2009 roku. Jak zwykle – jednym się podoba, innym nie. Malkontenci narzekają, że gdy na deptaku jest tłoczno, można na niego wpaść i zrobić sobie krzywdę. Mnie się podobał. Pomnik zaprojektowali krakowscy artyści – Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec i Marek Maślaniec.

Tadeusz Nalepa Urodził się 26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu, wsi niedaleko Rzeszowa. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Debiutował w 1963 roku. Dwa lata później założył wraz z Mirą Kubasińską grupę Blackout z którą wykonywał piosenki z repertuaru The Beatles i Rolling Stone. Koncertowali w rzeszowskich lokalach. W 1968 roku Breakout – pierwszy zespół grający w Polsce bluesa. Największymi przebojami były „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy”, „Poszłabym za Tobą”. Po 13 latach zespół się rozpadł, a Tadeusz Nalepa  śpiewał jako solista, koncertował te z zespołem Dżem. Zmarł w wieku 64 lat, 4 marca 2007 r. w Warszawie i został pochowany na Powązkach.

Dodano: 30 listopada 2011; Aktualizacja 3 marca 2012;
 

Komentarze: 1

    anna, 16 grudnia 2011 @ 11:32

    Rzeczywiście to już ławeczkowa epidemia, ale w sumie sympatyczna. Tu mamy przykład ławeczki idącej. Widziałam, rzeczywiście można się o posąg zabić, maja trochę racji malkontenci.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij