Darłowo
Tajemnice Mariackiego kościoła

Budowla była często remontowana, przebudowywana i modernizowana, nigdy jednak nie zatraciła swego pierwotnego założenia gotyckiego. Możemy je podziwiać i dziś.
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
Wieża kościelna ma 60 metrów wysokości. Wzniesiona jest na planie kwadratu i umieszczona między nawami bocznymi. Wraz ze ścianami szczytowymi naw bocznych tworzy elewację frontową kościoła.
 • Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
 • Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
 • Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
 • Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
 • Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
 • Darłowo. Tajemnice Mariackiego kościoła
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W 1321 roku biskup pomorski z Kamienia przekazał patronat nad kościołem Mariackim, czyli  p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pannyw Darłowie braciom Święcom: Piotrowi i Janowi. Byli oni ówczesnymi właścicielami Darłowa i ziemi sławieńskiej.

Przyjmuje się, że data ta stanowi początek budowy kościoła gotyckiego. Zachowana do dziś bryła  pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Dzięki fundacji księcia zachodniopomorskiego Bogusława VIII  rozbudowano wtedy świątynię. Potem  budowla była często remontowana, przebudowywana i modernizowana, nigdy jednak nie zatraciła swego pierwotnego założenia gotyckiego.

Gotycka budowla

Kościół Mariacki w Darłowie został wzniesiony na terenie dawnego cmentarza grzebalnego. Zbudowano go z cegły na fundamentach z dużych kamiennych głazów narzutowych spajanych zaprawą murarską. Jest to budowla trójnawowa, typu bazylikowego. Nawy boczne ma wzmocnione szkarpami. Kościół jest orientowany, z prezbiterium usytuowanym na osi wschód-zachód, i z wieżą od zachodu. W świątyni jest wydzielone dwuprzęsłowe prezbiterium zamknięte trójbocznie. Nawa główna jest czteroprzęsłowa, a nawy boczne sześcioprzęsłowe. Główna nawa jest wydzielona i znacznie wyższa od bocznych. Wraz z prezbiterium posiada dach dwuspadowy kryty dachówką. Nawy boczne mają osobny dach zwany pulpitowym. Przy prezbiterium od wschodu jest dwuprzęsłowa przybudówka z XV wieku, a od strony północnej dwukondygnacyjna zakrystia z XVI wieku. Wieża kościelna ma 60 metrów wysokości. Wzniesiona jest na planie kwadratu i umieszczona między nawami bocznymi. Wraz ze ścianami szczytowymi naw bocznych tworzy elewację frontową kościoła. Przykryta jest dachem namiotowym, krytym dachówką karpiówką. Zakończona jest ośmioboczną wieżyczką zwieńczoną kopułą z krzyżem.Wnętrze kościoła jest dość bogate. W nawach jest sklepienie gwiaździste i krzyżowo – żebrowe. W zakrystii jest sklepienie palmowe wsparte na filarze. Portale i okna są ostrołukowe i profilowane.

Katolicy i protestanci

W 1540 roku kościół stał się świątynią protestancką i tak było do 1945 roku. Pod koniec XIX wieku wewnętrzna architektura gotycka została zniekształcona. Wbudowano drewniane przybudówki, wprowadzono pod chór i do naw bocznych drewniane balkony. Sklepienie i ściany otynkowano i pokryto ciemną polichromią.  W 1974 roku rozpoczęto remont kościoła. Usunięto zmiany wprowadzone w XIX wieku. Odkryto wnęki i dwa portale gotyckie. Na sklepieniu prezbiterium odsłonięto średniowieczną polichromię kwiatową tzw. „rajskie ogrody”.

Ciekawostki we wnętrzu

W kościele uwagę zwraca bogato zdobiona barokowa ambona. Pochodzi z 1700 roku. Wykonana jest z drewna, rzeźbiona, wsparta na postaci anioła. Ma bogatą dekorację akantową. Na baldachimie znajduje się scena Sądu Ostatecznego. W korpusie ambony są płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Chrystusa, Zwiastowanie, Modlitwa w Ogrójcu, Biczowanie, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. Zabytkowe są również organy z XIX wieku. Mają bogato rzeźbiony prospekt i piękne brzmienie głosu. Na uwagę zasługują też renesansowa chrzcielnica, barokowy krucyfiks i tabernakulum, stalle neobarokowe, żyrandol z brodatym Neptunem na szczycie (1600 rok), i drugi z mosiężnym aniołem na szczycie oraz drewniana rzeźba św. Augustyna.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  rysiu10, 18 czerwca 2017 @ 10:11

  Witam. Podziwiałem w ostatnich dniach ten kościół i na jego zewnątrz zauważyłem jakby przebudowę fragmentu murów. Ciekaw jestem pierwotnego wyglądu i orientacyjnego wieku widocznej na zdjęciu belki drewnianej. Będę wdzięczny za odpowiedź.

  rysiu10, 18 czerwca 2017 @ 10:14

  Dołączam jeszcze drugie zdjęcie tej ściany po południowej stronie kościoła.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij