Karyntia
Trasy rowerowe po słonecznej stronie Alp

W Karyntii rowery można uruchomić już wczesną wiosną. Możliwości przyjemnej jazdy na rowerze — samotnie, z przyjaciółmi albo całą rodziną — jest więcej niż wystarczająco...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: kaernten.at
Karyntia. Trasy rowerowe po słonecznej stronie Alp
Po drodze kąpiel w położonym obok ścieżki rowerowej jeziorze...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Słoneczny, łagodny klimat Karyntii sprzyja wycieczkom rowerowym już wtedy, gdy w górach jeszcze szusuje się na nartach. Szlaków rowerowych jest więcej niż wystarczająco, a znane trasy maja charakter transgraniczny.

Trasa Draurad

Jedną z najbardziej znanych ścieżek rowerowych w Austrii jest 366-kilometrowa Drauradweg. Jej jakość została wyróżniona przez ADFC — pozarządową organizację promującą jazdę rowerem, aż czterema gwiazdkami. Ścieżka prowadzi przez całą Karyntię. W sześciu etapach jedzie się od miejscowości Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym wzdłuż rzeki Drau aż do celu w Marburgu/Mariborze na Słowenii. Główna część odcinka znajduje się w Karyntii. Ścieżka jest w obu kierunkach oznakowana i prowadzi głównie przez teren płaski, aby rowerzyści mogli w pełni podziwiać krajobraz naturalny. Na szlaku można skosztować także smakołyków kuchni karynckiej, w których specjalizują się przydrożne gospody. W tym roku po raz pierwszy dostępny jest 76-stronicowy przewodnik kulinarny po gospodach na szlaku Draurad.

Rowerem do muzeów i przyrody

* 162 kilometry przyjemnej jazdy wśród atrakcji kulturalnych i historycznych znajdziemy na szlaku Via Carinzia. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu dziennych etapach od idyllicznej doliny Rosental ukształtowanej przez imponujący masyw górski Karawanki do jeziora Klopeiner See, a następnie aż do pagórkowatej doliny Lavanttal. Po drodze wiele atrakcji: muzeum Carnica Bienen-Erlebnis-Museum, klasztor benedyktyński św. Pawła, muzeum Liaunig.
* Aby połączyć wizytę w muzeum Werner Berg z wycieczką rowerową przez południową część doliny Jauntal, należy udać się rowerem na szlak Kunst w Bleiburgu. Wartość dodaną wycieczki rowerowej zapewniają, oprócz muzeum Werner Berg, stare kościoły, pomniki kultury i nowoczesne rzeźby.
* Wspaniałą atmosferę Alp Gailtalskich i Karnickich poznamy na szlaku Gailtal biegnącym od Kötschach-Mauthen do Villach o łącznej długości 90 kilometrów. Po drodze kąpiel w położonym obok ścieżki rowerowej jeziorze Pressegger See.
* Na północy kraju, w regionie Parku Narodowego Wysokie Taury znajduje się szlak Glockner. Szlak jednodniowej wycieczki prowadzi obok wodospadu Jungfernsprung wśród imponujących trzytysięczników.

Na szlaku Alpe-Adria

Szlak Alpe-Adria ma długość 410 kilometrów. Podróż można zacząć od miasta Mozarta. Z Salzburga przez Park Narodowy Wysokie Taury jedziemy w kierunku Karyntii aż do granicy z Włochami. Odcinek w Karyntii jest szczególnie ciekawy, gdyż w dużej mierze jest stromy — od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morza we Włoszech. Potężne góry, słoneczne doliny jezior — a im dalej na południe, tym delikatniejszy i łagodniejszy staje się krajobraz, aż wreszcie kąpiel w Górnym Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej odbyć pociągiem.Al

Dodano: 14 kwietnia 2014; Aktualizacja 26 kwietnia 2014;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij