Karyntia
Trasy rowerowe po słonecznej stronie Alp

W Karyntii rowery można uruchomić już wczesną wiosną. Możliwości przyjemnej jazdy na rowerze — samotnie, z przyjaciółmi albo całą rodziną — jest więcej niż wystarczająco...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: kaernten.at
Karyntia. Trasy rowerowe po słonecznej stronie Alp
Po drodze kąpiel w położonym obok ścieżki rowerowej jeziorze...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Słoneczny, łagodny klimat Karyntii sprzyja wycieczkom rowerowym już wtedy, gdy w górach jeszcze szusuje się na nartach. Szlaków rowerowych jest więcej niż wystarczająco, a znane trasy maja charakter transgraniczny.

Trasa Draurad

Jedną z najbardziej znanych ścieżek rowerowych w Austrii jest 366-kilometrowa Drauradweg. Jej jakość została wyróżniona przez ADFC — pozarządową organizację promującą jazdę rowerem, aż czterema gwiazdkami. Ścieżka prowadzi przez całą Karyntię. W sześciu etapach jedzie się od miejscowości Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym wzdłuż rzeki Drau aż do celu w Marburgu/Mariborze na Słowenii. Główna część odcinka znajduje się w Karyntii. Ścieżka jest w obu kierunkach oznakowana i prowadzi głównie przez teren płaski, aby rowerzyści mogli w pełni podziwiać krajobraz naturalny. Na szlaku można skosztować także smakołyków kuchni karynckiej, w których specjalizują się przydrożne gospody. W tym roku po raz pierwszy dostępny jest 76-stronicowy przewodnik kulinarny po gospodach na szlaku Draurad.

Rowerem do muzeów i przyrody

* 162 kilometry przyjemnej jazdy wśród atrakcji kulturalnych i historycznych znajdziemy na szlaku Via Carinzia. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu dziennych etapach od idyllicznej doliny Rosental ukształtowanej przez imponujący masyw górski Karawanki do jeziora Klopeiner See, a następnie aż do pagórkowatej doliny Lavanttal. Po drodze wiele atrakcji: muzeum Carnica Bienen-Erlebnis-Museum, klasztor benedyktyński św. Pawła, muzeum Liaunig.
* Aby połączyć wizytę w muzeum Werner Berg z wycieczką rowerową przez południową część doliny Jauntal, należy udać się rowerem na szlak Kunst w Bleiburgu. Wartość dodaną wycieczki rowerowej zapewniają, oprócz muzeum Werner Berg, stare kościoły, pomniki kultury i nowoczesne rzeźby.
* Wspaniałą atmosferę Alp Gailtalskich i Karnickich poznamy na szlaku Gailtal biegnącym od Kötschach-Mauthen do Villach o łącznej długości 90 kilometrów. Po drodze kąpiel w położonym obok ścieżki rowerowej jeziorze Pressegger See.
* Na północy kraju, w regionie Parku Narodowego Wysokie Taury znajduje się szlak Glockner. Szlak jednodniowej wycieczki prowadzi obok wodospadu Jungfernsprung wśród imponujących trzytysięczników.

Na szlaku Alpe-Adria

Szlak Alpe-Adria ma długość 410 kilometrów. Podróż można zacząć od miasta Mozarta. Z Salzburga przez Park Narodowy Wysokie Taury jedziemy w kierunku Karyntii aż do granicy z Włochami. Odcinek w Karyntii jest szczególnie ciekawy, gdyż w dużej mierze jest stromy — od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morza we Włoszech. Potężne góry, słoneczne doliny jezior — a im dalej na południe, tym delikatniejszy i łagodniejszy staje się krajobraz, aż wreszcie kąpiel w Górnym Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej odbyć pociągiem.Al

Dodano: 14 kwietnia 2014; Aktualizacja 26 kwietnia 2014;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij