Çanakkale
Muzeum Troi już otwarte

Jedno z najważniejszych współczesnych muzeów archeologicznych na świecie prezentuje cywilizację trojańską. Stanęło nieopodal wejścia do ruin starożytnego miasta Troja i pokazuje 5 tys. lat historii!
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Muzeum Troi
Çanakkale. Muzeum Troi już otwarte
Połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi sprawi, że Muzeum Troi będzie placówką, w której dziedzictwo tego antycznego miasta ożyje na nowo.

Wyczekiwane przez miłośników historii z całego świata Muzeum Troi właśnie otworzyło podwoje dla zwiedzających. A przez 10 dni przed oficjalnym otwarciem, czyli do 20 października 2018 r. można odwiedzić je za darmo. W tym czasie codziennie o godz. 12 zapewniony jest bezpłatny transport z placu Cumhuriyet w Stambule.

Jedno z najważniejszych współczesnych muzeów archeologicznych na świecie prezentuje cywilizację trojańską. Stanęło nieopodal wejścia do ruin starożytnego miasta Troja i pokazuje 5 tys. lat historii! Otwarcie jest wspaniałym ukoronowaniem 20-lecia wpisania miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Troi” przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji.

Gratka dla miłośników historii i kultury antycznej

Na 12 765 m kw. powierzchni muzeum, w tym na 3 tys. m kw. hal wystawowych, miejsce znalazło ok. 2 tys. dzieł i eksponatów. Dzięki zasobom Muzeum Troi turyści będą mogli poznać historię regionu Çanakkale, a także dowiedzieć się więcej o jego geografii czy mitologii związanej z tym miejscem. Jakie skarby zebrano? Są to w szczególności rzeźby, sarkofagi, ołtarze, terakotowa ceramika, metalowe naczynia, wyroby ze złota, broń, monety, przedmioty i narzędzia z kości, szklane bransoletki, ozdoby czy figurki. Wyjątkowy jest też 24-częściowy okaz biżuterii, który po kradzieży z wykopalisk, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Turystyki, wrócił do Turcji w 2012 roku. Wszystkie eksponaty zostały ujęte w siedem kategorii. Eksponaty zostaną uzupełnione o liczne animacje, filmy i tablice interaktywne.

Warto wiedzieć

Połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi sprawi, że Muzeum Troi będzie placówką, w której dziedzictwo tego antycznego miasta ożyje na nowo. Już dziś, planując wycieczkę do Turcji, warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie tego wyjątkowego miejsca historii i kultury.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij