Wartburg
Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię

Autor: Adam Gąsior
Kto wędruje śladami Marcina Lutra, musi odwiedzić zamek Wartburg w Turyngii. To tutaj właśnie, Luter przez dziesięć miesięcy tłumaczył Biblię na język niemiecki. Zresztą, zamek jest wart odwiedzin nie tylko ze względu na Lutra.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Adam Gąsior
Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
Twierdza położona na zalesionym wzgórzu imponująco wygląda z pobliskiego miasta Eisenach. Podobnie piękny widok zobaczymy sprzed głównej bramy.
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
  • Wartburg. Tu Marcin Luter tłumaczył Biblię
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dwa lata przed Rokiem Lutra, Niemcy intensywnie promują miejsca związane z tym reformatorem. Coraz więcej też biur turystycznych organizuje wycieczki „śladami Lutra”.

Kto wędruje śladami Marcina Lutra, musi odwiedzić zamek Wartburg w Turyngii. To tutaj właśnie, Luter przez dziesięć tygodni tłumaczył Biblię na język niemiecki. Zresztą, zamek jest wart odwiedzin nie tylko ze względu na Lutra. Twierdza położona na zalesionym wzgórzu imponująco wygląda z pobliskiego miasta Eisenach. Podobnie piękny widok zobaczymy sprzed głównej bramy. Budowla miała szczęście i przetrwała nienaruszona do naszych czasów.

Wieki historii

Budowa zamku, w stylu romańskim, ukończona została w roku 1172. Zwiedzanie rozpoczyna się na najniższym poziomie, gdzie obejrzeć można m.in. salę rycerską z oryginalnymi kapitelami kolumn podtrzymujących strop, salę jadalną z drewnianym, belkowym stropem, komnatę św. Elżbiety ze ścianami pokrytymi bogato złoconymi mozaikami, powstałymi w latach 1902-06, przedstawiającymi żywot świętej. Z XIV wieku pochodzi znajdująca się na wyższym poziomie kaplica. Zdobi ja okno z trzema łukami podtrzymywanymi przez cztery kamienne kolumny. Od kaplicy prowadzi korytarz – „galeria św. Elżbiety”. Ściany jej pokrywają freski (z 1855 roku) ilustrujące najważniejsze fragmenty z życia świętej, mieszkającej kiedyś w tym zamku. Kolejne freski, tym razem przedstawiające historię zamku, obejrzeć możemy w sali kominkowej. Umieszczone one są u powały na całej długości czterech ścian.

Rocznicowa wystawa

Z uwagi na zbliżający się Rok Lutra (w 2017 roku), najważniejsza wystawą na zamku jest ekspozycja prac malarza Lucasa Cranacha. Portretował on wielokrotnie Lutra, a także jego żonę i rodziców. Portrety ukazują Marcina Lutra, jako zakonnika, potem jako doktora, a następnie, jako tłumacza Biblii. Dwie inne jednak sale są najważniejsze dla turystów odwiedzających Wartburg. Pierwsza to sala koncertowa. Całkowicie odrestaurowana i zmieniona w drugiej połowie XIX wieku, za księcia Karola Aleksandra z Weimaru. Sklepienie ma drewniane, zaś ściany zdobione malowidłami. Co tydzień odbywają się tutaj koncerty. Drugie pomieszczenie jest od stuleci miejscem pielgrzymek luteranów i protestantów. To mały pokoik, w którym Marcin Luter przez 10 miesięcy od maja 1520 do marca 1521 tłumaczył Biblię. To miejsce nie tylko narodzin protestanckiej Biblii, ale i późniejszej Reformacji.

Do tradycyjnej kuchni

Nieco poniżej zamku znajduje się hotel Romantik Wartburg, z 38 pokojami. Z tarasu restauracji hotelowej – kolejny widok na bryłę zamku. W stylowej,  z drewnianym sufitem kasetonowym restauracji warto spróbować dziczyzny w sosie ze słynnymi kluchami (dumplingami) z Turyngii lub deseru – truskawek podawanych w szampanie. Dobry zestaw win, m.in.Weissburgunder Schneider (białe z 2013) lub Grabungunder Schneider.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem Marcina Lutra

Szlakiem Marcina Lutra

W 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez... W 2017 roku, w 500-lecie reformacji, ruszamy jego śladem.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij