Lądek-Zdrój
Tu się macie leczyć…

W XIX wieku tutejsze cieplice przeżyły największy boom. A sto za sprawą króla pruskiego, Fryderyka Wielkiego, któremu ponoć tak posłużyła kuracja w lądeckich wodach, że nakazał poddanym leczyć się właśnie tu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
Położone wśród zieleni ponadstuletnie sanatoria i pensjonaty ładnie komponują się z otoczeniem. Ogromny, pełen kwiatów skwer przed domem zdrojowym skupia życie towarzyskie. Na kawę i ciastko warto przysiąść w Albrechtshalle – jedno i drugie doskonałe.
  • Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
  • Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
  • Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
  • Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
  • Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
  • Lądek-Zdrój. Tu się macie leczyć…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najstarsze sudeckie uzdrowisko – Lądek-Zdrój – pojawiło się najpierw w poezji. Nieznany bliżej autor opisał zniszczenie tutejszych cieplic przez Tatarów w czasie słynnego najazdu w 1241 roku. Wiemy tylko tyle: skoro je zniszczono, to znaczy, że już było. Od jak dawna? Wydaje się, że od zawsze.

Śladów tak odległych dziejów w Lądku nie zobaczymy. Ale gdy tam zawitamy, poczujemy się jak w dostojnym kurorcie z końca XIX wieku. Wtedy tutejsze cieplice przeżyły największy boom inwestycyjny.

Królowi posłużyło, poddanym też

A stało się to za sprawą króla pruskiego, Fryderyka Wielkiego, któremu ponoć tak dobrze posłużyła kuracja w lądeckich wodach, że nakazał poddanym leczyć się właśnie tu. Czy to z cesarskiego nakazu, czy z powodu mody, do Bad Landeck, bo tak wtedy nazywała się wtedy miejscowość, zjeżdżali możni cesarstwa. W nowym domu zdrojowym, który teraz nazywa się Wojciech, a wtedy Marienbad, moczyli ciała w marmurowych wannach. I my, jeśli zawitamy tu jako kuracjusze, a choćby jako turyści, możemy zażyć w tych samych marmurach  tej samej przyjemności: jest tu i wanna Fryderyka Wilhelma III, i jego żony Luizy, i księżnej Marianny Orańskiej, osoby wielce zasłużonej dla Kotliny Kłodzkiej. Za niewielką opłatą skorzystamy z kąpieli perełkowej albo popływamy w ciepłym basenie.

W pruskiej estetyce

Ciężka, kryta potężną kopuła bryła „nowego” domu zdrojowego Wojciech przykrywa niesamowite wnętrze: pijalnię wód i basen urządzono na kształt łaźni tureckich. W wystroju znajdziemy pomieszanie wschodniego przepychu z przyciężką architekturą niemieckich pałaców. Wszystko to jednak gra ze sobą tworząc niezwykła atmosferę dla wodnych kuracji. Woda z bijącego pod domem zdrojowym źródła („Wojciech”) ma temperaturę 29 st. C.

I w czeskich łaźniach

Drugi, starszy od Wojciecha dom zdrojowy nazywa się Jerzy. To ponoć na cześć króla Czech, Jerzego z Podiebradu, który dźwignął zdrój po zniszczeniach w czasie wojen husyckich i nakazał urządzenie tu łaźni. Budowę ukończono w 1498 roku. Ten właśnie dom zdrojowy, zwany teraz „starym” po licznych przebudowach stoi do dziś nad basenem zasilanym bezpośrednio ze źródła (św. Jerzy) z wodą o temperaturze 38 st. C. To właśnie tu, po raz pierwszy w Europie dokonano analizy wód leczniczych, a przeprowadził ją  uczony Konrad z Bergu w tym samym roku, w którym otwarto dom zdrojowy.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 19 września 2009; Aktualizacja 29 stycznia 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij