Grodzisko Dolne
Tureckie straże przy Grobie Pańskim

Turki stoją przy symbolicznym grobie Chrystusa od Wielkiego Piątku, przez Wielką Sobotę do mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę. W wielu miejscowościach na Podkarpaciu odbywają się coroczne parady Turków. Najbardziej znana jest ta organizowana w Grodzisku Dolnym.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: archiwum gminy Grodzisko Dolne
Grodzisko Dolne. Tureckie straże przy Grobie Pańskim
W zeszłym roku (2012) miała miejsce jubileuszowa, dwudziesta defilada.
  • Grodzisko Dolne. Tureckie straże przy Grobie Pańskim
  • Grodzisko Dolne. Tureckie straże przy Grobie Pańskim
  • Grodzisko Dolne. Tureckie straże przy Grobie Pańskim
  • Grodzisko Dolne. Tureckie straże przy Grobie Pańskim
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niewielką miejscowość w powiecie leżajskim najlepiej odwiedzić w okresie wielkanocnym; przed, albo po świętach. Bo choć w wielu parafiach zachował się zwyczaj stawiana straży grobowych przy symbolicznym grobie Chrystusa, to największe ich parady odbywają się właśnie tu.

W licznych kościołach, choćby na Mazowszu, straże przy grobie wystawia Ochotnicza Straż Pożarna. Strażacy stoją w galowych mundurach, hełmach, z toporkami na ramieniu. Najogólniej przyjmuje się, że to nawiązanie do straży, wystawionej przez legionistów rzymskich przy grobie Chrystusa. Natomiast we wsiach podkarpackich istnieją (i powstają nowe) specjalne oddziały straży grobowych, formowane, umundurowane i ćwiczone na wzór wojskowych. Nazywane są najczęściej Turkami. Nazwę i pochodzenie tego oryginalnego obyczaju wywodzi się z czasów powrotu armii króla Jana Sobieskiego spod Wiednia; w Wielkim Tygodniu służący w niej wojacy, poprzebierani w zdobyczne tureckie stroje, zaciągali warty w kościołach.

Krakusy i kościuszkowcy

Stroje dzisiejszych straży ? każda ma własne mundury ? nawiązują do historycznych ubiorów tureckich, ale też często przypominają uniformy z czasów insurekcji kościuszkowskiej lub wojen napoleońskich. Straże znane są także pod innymi nazwami: „Grobowcy?, „Krakusy? lub „Wojsko Kościuszkowskie?. W Grodzisku Dolnym oddziały Turków opisywane są od około 1863 roku, najmłodsze powstały w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. W każdej parafii tej gminy funkcjonuje oddział straży. Wszystkie maja własne musztry paradne, niektóre ? własne orkiestry. To właśnie w Grodzisku powstał w 1993 roku pomysł organizowania dorocznych parad Straży Tureckich.

Doroczne parady

Turki stoją przy symbolicznym grobie Chrystusa od Wielkiego Piątku, przez Wielką Sobotę do mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę. W wielu miejscowościach na Podkarpaciu odbywają się coroczne parady Turków. Najbardziej znana jest ta organizowana w Grodzisku Dolnym. Odbywa się tu co dwa lata, zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkiejnocy. W zeszłym roku (2012) miała miejsce jubileuszowa, dwudziesta defilada.

Turek, jak malowanie

W Grodzisku stoi pomnik Turka.  Odsłonięto go 15 kwietnia 2007 r. podczas 15. Jubileuszowej Parady Straży Wielkanocnych. W Otwarciu wziął udział? ambasador Turcji. Metalowa instalacja składa się z  czterech pionowych elementów tworzących razem postać strażnika. Zgrabna. Na cokole znajduje się napis: ?W hołdzie tym, którzy byli i pozostaną wierni tradycji?.

Warto wiedzieć

W tym roku (2013) centralna, ogólnopolska XXI parada będzie miała miejsce w Nowej Dębie w drugą niedzielę po Wielkanocy (14.04)

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij