Laskowa
W małym białym dworku

Zdaniem specjalistów biorących pod uwagę konstrukcję budynku, a także przeprowadzoną inwentaryzację, wzniesiono go, między połowami XVI i XVIII w. A Piotr Michałowski nie wyklucza, że jeszcze wcześniej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku
 • Laskowa. W małym białym dworku

Niemal w centrum gminnej wsi Laskowa położonej nad rzeczką Łososiną między Bochnią i Limanową, na niewielkim wzniesieniu vis a vis kościoła, stoi mały, biały dworek pokryty wysokim, gontowym, łamanym dachem. To najstarszy z zachowanych, polski dwór drewniany.

Zbudowany z modrzewiowych bali w konstrukcji zrębowej na kamiennych fundamentach i otynkowany na biało, przypomina z zewnątrz zamożną chłopską chałupę. Obecnym jego właścicielem jest Piotr Michałowski.

Nie z 1677 roku, lecz starszy

Najstarsza wzmianka o wsi Laskowa pochodzi z roku 1402. Wiadomo, że w roku 1420 jej połowę Klemens Kędzierzyński sprzedał Jakuszowi z Lasocic. Zaś w 1433 r. Jan i Stanisław z Lipia Lipscy sprzedali swoje części bratu Prokopowi. W końcu wieku XV Lipscy przyjęli od posiadanej wsi nazwisko Laskowscy i władali nią do roku 1688. Wtedy zadłużoną wieś, kupił biskup krakowski Jan Małachowski i podarował ją powołanemu przez siebie krakowskiemu Zgromadzeniu Księży Misjonarzy. Ale to Laskowscy zbudowali ten dwór, chociaż znajdująca się na jednej z belek data 1677 jest zapewne myląca.

Zdaniem specjalistów biorących pod uwagę konstrukcję budynku, a także przeprowadzoną inwentaryzację, wzniesiono go, między połowami XVI i XVIII w. A Piotr Michałowski nie wyklucza, że jeszcze wcześniej. Misjonarze – lazaryści św. Wincentego à Paulo nazywani „Francuzami”, gdyż sprowadzeni zostali z Francji przez królową Marię Ludwikę, żonę Jana Kazimierza, przebudowali dwór. Przede wszystkim zamieniając dawny dworski salon w najcenniejszą obecnie część zabytku, kaplicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Kaplica ta znajduje się w lewej, patrząc od wejścia do dworu, jego części. Dwór ma trzy trakty. Środkowy korytarz, w którym stoi m.in. duża biblioteka oraz znajdują się wejścia do pomieszczeń mieszkalnych właścicieli po prawej stronie.

Cenny strop kaplicy

Ozdobiono ją w drugiej połowie XVII w., a pracę tę wykonało zapewne dwu artystów, pokrytym manierystyczno-wczesnobarokową polichromią sufitem ze stiukami. Strop podzielony został drewnianymi i stiukowymi ramami na pola tworzące pięć owali. W największym, środkowym, obecnie nad wielkim, masywnym drewnianym stołem, z namalowanym na płótnie przedstawieniem Chrystusa Błogosławiącego. W pozostałych, skrajnych owalach, znalazły się podobizny czterech ewangelistów, z których zachowały się tylko dwie: św. Mateusza i św. Łukasza. Pozostałe ramy, w których były wizerunki  św. Jana i św. Marka są puste, obrazy zaginęły w latach 70. XX w.

Pozostałą powierzchnię stropu pokrywa barwna polichromia z aniołkami i motywami roślinnymi oraz geometrycznymi. Natomiast na odsłoniętym dopiero w 1976 r. fryzie podstropowym namalowano ptaki wśród liści akantu. W przeszłości znajdował się w niej również cenny obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z początku XVIII w. Obecnie jest w ołtarzu głównym pobliskiego kościoła parafialnego (1928-34), gdyż dworska kaplica do roku 1908 pełniła funkcje sakralne. W salonie-kaplicy stoi także otwarty fortepian, kilka innych stołów, szaf i mebli. Są kwiaty doniczkowe, niezliczone przedmioty i bibeloty zarówno zabytkowe, jak i takie, które trafiły tu chyba przypadkowo. Na ścianach wiszą obrazy oraz, w ramkach, fotografie i dokumenty, m.in. kserokopia potwierdzenia szlachectwa rodu Michałowskich.

Zasłużony ród Michałowskich

Gospodarz barwnie opowiada o tym, co jest do obejrzenia, demonstruje najciekawsze obiekty, opowiada też o historii rodu.   Według niego Michałowscy wywodzą się z wiślańskiego rodu Warszów z Michałowa koło Wiślicy, a herb najpierw rycerski, później szlachecki otrzymali już w 1060 roku. To ród zasłużony dla kraju, z którego wywodzili się m.in. Jan Kazimierz Michałowski zasłużony w bitwie pod Wiedniem w 1683 r., posłowie na Sejm Wielki, a także słynny malarz i wielbiciel koni Piotr Michałowski (1800-55) oraz prof. Jan Kazimierz Michałowski (1901-81), światowej rangi archeolog i egiptolog.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij