Samarkanda
W obserwatorium Uług Bega

Uług Beg, wnuk Tamerlana, był bardziej uczonym niż władcą ogromnego imperium. Zasłużył się dla światowej astronomii – opracował tablice astronomiczne używane w Europie do XVII w. Był także matematykiem, znawcą medycyny, poetą, mecenasem nauki i sztuki.
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
Osiągnięcia Uług Bega prezentowane są w niewielkim pawilonie zbudowanym w pobliżu wejścia do podziemnej części sekstansu.
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
  • Samarkanda. W obserwatorium Uług Bega
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Uług Beg, wnuk Tamerlana, był bardziej uczonym niż władcą ogromnego imperium. Zasłużył się dla światowej astronomii ? dzięki doskonałym instrumentom opracował tablice astronomiczne używane w Europie do XVII w. Był także matematykiem, znawcą medycyny, poetą, mecenasem nauki i sztuki.

Zapłacił za swoją pasję życiem. Skrócił je, nie mogąc doczekać się aż dorwie się do władzy, jego syn. Ale przyczyn wyeliminowania Uług Bega było prawdopodobnie więcej. Jego naukowe ustalenia dotyczące ruchu ziemi i planet godziły w niektóre podstawy ortodoksyjnego islamu. Nic zresztą, można dodać, niezwykłego w świecie religii. Wystarczy przypomnieć losy Galileusza i Giordano Bruno czy naukowych odkryć Mikołaja Kopernika oraz o stosunku do nich Watykanu… Po śmierci Uług Bega  założona przez niego w latach 1417-20  akademia ? medresa jego imienia ? została zamknięta. Uczeni rozpierzchli się, obserwatorium popadło w ruinę i z czasem zasypały je piaski.

Dopiero podczas prac archeologicznych w 1908 roku odkopano jego część podziemną z kamiennym, kilkudziesięciometrowym sekstansem zaskakującym i współcześnie ogromem i precyzją ? dziś udostępnionym do zwiedzania. Był to główny, ale nie jedyny instrument, dzięki któremu władca-astronom określił położenie 1019 gwiazd i planet oraz zmierzył długość doby myląc się, w stosunku do współczesnych nam obliczeń, o niespełna minutę. Osiągnięcia Uług Bega prezentowane są w niewielkim pawilonie zbudowanym w pobliżu wejścia do podziemnej części sekstansu.

Dodano: 4 listopada 2010; Aktualizacja 4 czerwca 2012;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak

Był to najdłuższy w dziejach lądowy szlak handlowy. W czasach starożytności i w średniowieczu łączył Europę z Dalekim Wschodem...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij