Saloniki
W stolicy greckiej Macedonii

Saloniki zostały założone przez macedońskiego króla Kasandra i nazwane imieniem jego żony. Miejsce to zyskało na znaczeniu dopiero za czasów rzymskich. Przyczyniła się do tego droga Via Egnatia biegnąca od wybrzeży Adriatyku do cieśniny Dardanele.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
Architekci nie planowali wznoszenia wieżowców ale stało się inaczej. Kilka lat temu Saloniki wyszły z cienia Aten. Targi Międzynarodowe zaczęły promować to miasto.
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
  • Saloniki. W stolicy greckiej Macedonii
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Saloniki (Thessaloniki) to drugie co do wielkości miasto Grecji. Położone są w połowie drogi między Adriatykiem na zachodzie a rzeką Evros na wschodzie.

Od 1923 r. miasto pełni funkcję stolicy Macedonii i Tracji. W odległości 100 km w kierunku północnym spotykają się granice dawnej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Bułgarii i Grecji. Granice te wyznaczono po pierwszej wojnie światowej.

Saloniki zostały założone na przełomie lat 316 i 315 p. n. e. przez macedońskiego króla Kasandra i nazwane imieniem jego żony. Miejsce to zyskało na znaczeniu dopiero za czasów rzymskich. Przyczyniła się do tego droga Via Egnatia biegnąca od wybrzeży Adriatyku do cieśniny Dardanele (Hellespont). Miasto dwukrotnie odwiedzał św. Paweł – autor Listów do Tesaloniczan.

Salonikom przysłużyli się również bizantyjscy cesarze Teodozjusz i Justynian. Za panowania Justyniana zaczęto wznosić nowe kościoły. Mimo najazdów Słowian i Arabów, częstych trzęsień ziemi i innych kataklizmów, miasto się rozwijało. W 1430 r. Saloniki zostały zdobyte przez Turków. Nowi władcy przekształcili wiele kościołów w meczety, dobudowując minarety i zamalowując mozaiki i freski. To w Salonikach urodził się w 1881 r. twórca nowoczesnego państwa tureckiego Mustafa Kemal Pasza nazwany później Atatürkiem.

W Salonikach widoczne są silne wpływy tureckie. Wiele tu osmańskich zabytków oraz pięknych bizantyjskich kościołów. Najstarsze świątynie to adaptacje rzymskich bazylik kolumnowych, gdzie kolumny zastąpiono murami. Te z kolei były wcześniej greckimi świątyniami.

Na początku XVI w. dotarła tu ogromna liczba Żydów sefardyjskich uciekających z Hiszpanii i Portugalii. Teraz oni decydowali o wyglądzie Salonik przez kolejne cztery wieki. W czasie wybuchu wojen bałkańskich Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. W 1943 r. prawie 70 tysięcy wywieziono do hitlerowskich obozów zagłady. Dzisiaj gmina żydowska liczy około tysiąca osób. Saloniki były miastem uchodźców. Oprócz Żydów mieszkało tu bardzo wielu Greków pochodzenia tureckiego. Naleciałości kulturowe przetrwały do dziś.

Po ogromnym pożarze w 1917 r., który zniszczył większą część miasta, powierzono odbudowę brytyjskim i francuskim architektom. Zaprojektowali oni szerokie bulwary biegnące równolegle do morza. Ich ozdobą są budynki w stylu art. déco. Architekci nie planowali wznoszenia wieżowców ale stało się inaczej. Kilka lat temu Saloniki wyszły z cienia Aten. Targi Międzynarodowe zaczęły promować to miasto.

Warto wiedzieć

Saloniki mają lotnicze połączenie z Polską, więc dotarcie to przepięknego wybrzeża Morza Śródziemnego nie jest wielkim problemem.

Dodano: 12 października 2010; Aktualizacja 31 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij