Sejny
W stolicy polskich Litwinów

Legendarnymi założycielami pierwszej osady byli trzej starsi rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły. Nazwa jej brzmiała z litewskiego Seinai, co oznaczało „starcy”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Sejny. W stolicy polskich Litwinów
Antoni Baranowski (Anastas Baranauskas, 1835-1902) był pierwszym biskupem, który zwrócił się do wiernych w języku litewskim. Biskup Baranowski jest zaliczany do klasyków poezji litewskiej.
  • Sejny. W stolicy polskich Litwinów
  • Sejny. W stolicy polskich Litwinów
  • Sejny. W stolicy polskich Litwinów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Sejny leżą nad rzeką Marychą, lewym dopływem Czarnej Hańczy. Historia miejscowości sięga XV wieku i jest bardzo ciekawa.

Legendarnymi założycielami osady byli trzej starsi rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły. Nazwa jej brzmiała z litewskiego Seinai, co oznaczało ?starcy?. W 1593 roku założył tu miasteczko nad rzeką Sejną (Marychą) Jerzy Grodziński. Nazwał je Juriewo ale ta nazwa się nie przyjęła. Zostały Sejny.

Miasto jest wielonarodowościowe. Do II wojny światowej zamieszkiwali je Żydzi, wielu tu było Rosjan, Niemców, Białorusinów, Polaków, Litwinów. Każda z narodowości wniosła tu swoją kulturę i tradycje. Do dziś dużą grupę stanowią Litwini. W Sejnach działa przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum z językiem litewskim. Jest też konsulat Republiki Litewskiej.

Znajdziemy tu kilka ładnych obiektów. Do nich należy m. in. ratusz w stylu neoklasycznym. Jest to budynek parterowy. Obecnie znajduje się w nim Urząd Miasta i Gminy. Ładne kolorowe domki przyciągają wzrok.

Po przeciwnej stronie rynku stoi bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Przed bazyliką zobaczymy kaplicę św. Agaty. Zbudowano ją pod koniec XVIII wieku. Na dachu kaplicy stoi figura św. Agaty wyrzeźbiona w drewnie lipowym.

W pobliżu bazyliki stoi sporych rozmiarów pomnik biskupa Antoniego Baranowskiego (Anastas Baranauskas, 1835-1902). Był on pierwszym biskupem, który zwrócił się do wiernych w języku litewskim. Biskup Baranowski jest zaliczany do klasyków poezji litewskiej. Był wielce zasłużoną postacią dla regionu. Pomnik postawiono dopiero po 90 latach starań. Przeciwna temu była społeczność polska.  Monument jest dziełem wileńskiego rzeźbiarza Gediminasa Jakubonisa. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1999 roku.

Dodano: 18 maja 2011; Aktualizacja 18 lutego 2012;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij