Pafos
Wędrówki starożytnego miasta

Współczesne miasto leży ponad 15 km na północny zachód od starożytnego. Najstarszymi odkopanymi w nim zabytkami są groby z XVI w p.n.e., Sanktuarium Afrodyty oraz resztki antycznych fortyfikacji.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
W Káto Páfos koniecznie trzeba spędzić trochę czasu w starym porcie, dziś już tylko jachtowym i rybackim, bądź ze stateczkami turystycznymi oraz na jego nabrzeżu wypełnionym przez tawerny, restauracje i kawiarnie.
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
  • Pafos. Wędrówki starożytnego miasta
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kilka kilometrów na zachód od Petra tou Romiou, skały, pod którą piany morskiej wyłonić się miała w mitycznych czasach antyczna bogini miłości i piękna – Afrodyta, król Cypru Kinyras założył państwo-miasto Palaiapaphos.

Dało ono początek obecnemu, największemu – liczy około 40 tys. mieszkańców –portowi w zachodniej części wyspy – Pafos. Współczesne miasto leży ponad 15 km na północny zachód od starożytnego. Najstarszymi odkopanymi w nim zabytkami są groby z XVI w p.n.e., Sanktuarium Afrodyty oraz resztki antycznych fortyfikacji. Zniszczone przez trzęsienia ziemi – obecnie na miejscu tym znajduje się wioska Kouklia – Stare Pafos przeniesione zostało w 321 r. p.n.e. przez ostatniego niezależnego króla pafijskiego Nikoklisa na nowe miejsce jako Káto Páfos – Nowe Pafos. Przez kilka wieków było ono stolicą Cypru. Tyle, że rządzonego już przez egipskich Ptolemeuszy, później rzymskiego prokonsula, a w XIII w. Lusignanów, w czasach których w mieście powstało biskupstwo. Nie był to jednak koniec zmiany jego lokalizacji.

Zniszczenia nadmorskiego, portowego Pafos, najpierw – w I w. n.e. przez trzęsienie ziemi, później w VII w. przez arabskich najeźdźców – oraz kolejne zagrożenia najazdami powodowały, że mieszkańcy znaleźli sobie dogodniejsze miejsce budując 3 km od niego, wyżej w górach, miasto Ktima. Z czasem oba połączyły się ze sobą, dzieląc współcześnie na dolne – Káto i górne – Ktima, w którym siedzibę ma administracja miasta oraz wszystkie ważniejsze urzędy. A łącząca je Aleja Leoforos Apostotolou Pavlou – Apostoła Pawła jest główną arterią, także handlową, Pafos. Bo, wtrącę w tym miejscu, apostoł św. Paweł, który przybył do Pafos w roku 45 aby krzewić nową wiarę, najpierw został wychłostany – co przypomina Pręgierz św. Pawła – i uwięziony, a następnie nawrócił rzymskiego gubernatora oraz większość mieszkańców na chrześcijaństwo. Tak długie i bogate dzieje miasta spowodowały, że zachowało się w nim oraz w jego okolicach sporo ciekawych zabytków. Są też interesujące obiekty współczesne. Najstarszymi z nich, poza już wspomnianymi wykopaliskami Palaipaphos są tzw. Groby Królewskie i resztki willi z czasów hellenistycznych, egipskich i rzymskich w Kato Pafos, o których więcej za chwilę.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij