Wittenberga
Wesele Marcina Lutra

Przez całe trzy dni na starym mieście będzie pobrzmiewać renesansowa muzyka a około dwa tysiące gości weselnych w strojach z epoki zaludni place i ulice. Przewiduje się, że spektakl obejrzy 10 tys. widzów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: deutschland-motive.de
Wittenberga. Wesele Marcina Lutra
Najważniejszym i kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu będzie sobotnia parada, w której wezmą udział wszyscy przebierańcy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

13 czerwca 1525 roku Marcin Luter (Martin Luther), były zakonnik, augustianin, ożenił się z byłą zakonnicą Katarzyną von Bora.

On był największym kościelnym buntownikiem swoich czasów. Od jego 95 tez przybitych w 1517 roku na drzwiach kościoła w Wittenberdze zaczęła się reformacja. Ona była zbiegłą zakonnicą, jedną z 12 sióstr, które pod wpływem nauk Lutra uciekły z klasztoru w Nimbschen.

Pobrali się, mieli kilkoro dzieci. Dziś stowarzyszenie potomków Marcina Lutra liczy około 2800 osób. A rodzinne miasto założyciela rodu, Wittenberga (Wittenberg), co roku już od ponad dwudziestu lat organizuje  Wesele Marcina Lutra. Tegoroczna edycja zajmie najbliższy weekend (12-14.06.2015).

Przez całe trzy dni na starym mieście będzie pobrzmiewać renesansowa muzyka a około dwa tysiące gości weselnych w strojach z epoki zaludni place i ulice. To członkowie z górą trzydziestu grup rekonstrukcyjnych, które z tej okazji staną obozem w mieście. Organizatorzy obiecują fanfary, procesje, rekonstrukcje historyczne. Wezmą w nich udział setki wykonawców, a  kramarze na jarmarcznych straganach zaproponują tradycyjne potrawy i napoje.  Najważniejszym i kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu będzie sobotnia parada, w której wezmą udział wszyscy przebierańcy. Przewiduje się, że spektakl obejrzy 10 tys. widzów.

Pomysł zabawy w rocznicę wesela zrodził się w 1993 po uroczystości dla upamiętnienia 700-lecia miasta. W następnym odbyła się pierwsza rekonstrukcja wesela i co roku powtarzana jest dziś. Z jednym wyjątkiem: imprezę odwołano w 2013 roku z powodu powodzi Łaby.

Niezależnie od parady we wszystkich miejscach w mieście związanych z narodzinami reformacji będą miały miejsce różnorodne przedsięwzięcia rocznicowe. Kościół ze słynnymi drzwiami, na których Marcin Luter opublikował po raz pierwszy swoje tezy będzie otoczony straganami stoisk rzemieślniczych, oraz sprzedawców żywności. Wieczorem natomiast dawne czasy zastąpi współczesność. Zabrzmi rock, a nawet metal.

Warto wiedzieć

Kolejne edycje wesela zaplanowano na 10-12 czerwca 2016 roku oraz 9-11 czerwca 2017 roku. Rok 2017 obchodzony będzie szczególnie intensywnie. Minie wtedy  500 lat od zapoczątkowanej przez Marcina Lutra reformacji.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    itx, 25 czerwca 2015 @ 17:21

    Podobno na weselu Lutra było 20 ofiar śmiertelnych, wie ktoś coś o tym?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem Marcina Lutra

Szlakiem Marcina Lutra

W 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez... W 2017 roku, w 500-lecie reformacji, ruszamy jego śladem.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij