Kubínska Hoľa
Widokowy stok na Orawie

Stok zwrócony jest na południe: jest tu sporo, słońca a do tego cały czas bardzo piękny widok na Niżne Tatry. W ostatnich latach ośrodek bardzo się doinwestował, pobudowano kolejki krzesełkowe, poprawiono naśnieżanie i organizację na trasach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: www.slovakia.travel
Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
Stok zwrócony jest na południe: jest tu sporo słońca a do tego cały czas bardzo piękny widok na Niżne Tatry. Ze szczytowej polany przy dobrej pogodzie jest świetny widok dookoła. Widać Tatry Zachodnie, Tatry Niżne, Góry Choczańskie, Wielką i Małą Fatrę a wreszcie Beskid Żywiecki z Pilskiem i Babią Górą. W dole – Orawa.
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
  • Kubínska Hoľa. Widokowy stok na Orawie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kto jechał na narty na Chopok, do Vratnej lub ośrodka Donovaly mógł – i zapewne tak było – przejeżdżać przez Dolny Kubin. I może nawet po drodze zwrócił uwagę na stok znajdujący się ponad miastem – widać go z drogi.

Do niedawna warto było jechać dalej. Jednak w ostatnich latach ośrodek bardzo się doinwestował, pobudowano kolejki krzesełkowe, poprawiono naśnieżanie i organizację na stoku. Może więc warto zatrzymać się i tu?

Trzy kilometry jednym zjazdem

Ski Park Kubínska Hoľa zajmuje nadal tylko jeden stok sięgający jednak aż pod szczyt Minčol (1396 m n.p.m.). Dół stacji położony jest na wysokości 720 m. To daje prawie 400 m przewyższenia. Łączna długość wszystkich tras wynosi 14 km. To jednak – zważywszy że wszystkie znajdują się na tym samym stoku – trochę ściema. Tak naprawdę najdłuższy zjazd z góry na dół ma 2950 m, jego trudniejszy wariant 2700 m, a łatwa droga turystyczna przez chatę Kubínska Hoľa – 4 kilometry. Trasy w przeważającej większości oznaczone są jako średniotrudne (czerwone). Tylko niewielki odcinek na samej górze jest stromy, a zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach – dość trudny. Ten jednak najtrudniejszy fragment stoku można z powodzeniem objechać wspomnianą trasą turystyczną.

Krzesełkiem na szczyt

Na górę wyjeżdżamy dwoma odcinkami 4-osobowego krzesełka (1300 i 1050 m). Górne otwarto zaledwie w ubiegłym sezonie. Kolejki krzesełkowe są na całej trasie dublowane systemem orczyków – talerzyków. Czasem warto z nich skorzystać choć trochę „rwą”, bo luźniej tam niż na krzesełku, ale tłoku można się spodziewać jedynie w weekendy. Osobny, krótki orczyk obsługuje park dla snowboardzistów. Na dole dzieci maja swój placyk do narciarskich zabaw, jest szkółka narciarska.

Z widokiem i w pełnym słońcu

Stok zwrócony jest na południe: jest tu sporo słońca a do tego cały czas bardzo piękny widok na Niżne Tatry. Ze szczytowej polany przy dobrej pogodzie jest świetny widok dookoła. Widać Tatry Zachodnie, Tatry Niżne, Góry Choczańskie, Wielką i Małą Fatrę a wreszcie Beskid Żywiecki z Pilskiem i Babią Górą. W dole – Orawa. Niestety, na szczycie nie ma ani baru ani restauracji. Zaplecze gastronomiczne skoncentrowało się na dole i przy stacjach przesiadkowych orczyków i krzesełek. Szkoda, bo miło byłoby odpocząć z widokiem, a nie ma gdzie przysiąść.

Niedrogo, ale tylko za widoku

Cały stok – od góry do dołu jest naśnieżany – nowy wydajniejszy system jest nowością sezonu 2011/12. Nie ma natomiast oświetlenia, a to oznacza, że wyciągi chodzą tylko do 15.30! I to jest poważna wada ośrodka. Wolny czas po południu można spędzić w aquaparku w mieście. Ośrodek narciarski jest oznaczony jako czterogwiazdkowy. W tym sezonie reklamuje się, że chce być najtańszy w tej kategorii.  Dzień ma kosztować 18,50 euro.

Warto wiedzieć

* Masyw Kubińskej holi wznosi się w głównym grzbiecie Magury Orawskiej.
* Chata na Kubińskej holi znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m. na południowym stoku. Jest jedynym schroniskiem turystycznym na Magurze Orawskiej.
* W ośrodku są przygotowywane trasy biegowe o łącznej długości 10 km.
* Z centrum Dolnego Kubina (6 km) w sezonie kursują bezpłatne skibusy. Przy dolnej stacji jest bezpłatny pojemny parking.

Dodano: 6 grudnia 2011; Aktualizacja 2 lipca 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij