Medzilaborce
Wielki Andy w małym mieście

Skąd pomysł, by w Medzilaborcach założyć muzeum Warhola, na wskroś amerykańskiego artysty, który nigdy nie był w miasteczku ani nawet na Słowacji? Bo jego rusińscy rodzice pochodzili z położonej 17 km od miasteczka wioski Miková.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO
Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
Tu można obejrzeć oryginały i reprodukcje dzieł artysty, wypożyczone z Muzeum Fundacji Andy Warhola na Rzecz Sztuki Wizualnej w Nowym Jorku, od kolekcjonerów prywatnych, a także będące majątkiem muzeum.
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
 • Medzilaborce. Wielki Andy w małym mieście
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Położone we wschodniej Słowacji Medzilaborce z pewnością nie należą do najpiękniejszych miejsc w tym kraju. Mają jednak jeden niewątpliwy atut. I to dużego kalibru. W tym małym miasteczku mieści się bowiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola. Oprócz jego dzieł prezentowane są w nim również prace brata Paula i bratanka Jamesa.

Skąd pomysł, by w Medzilaborcach założyć muzeum na wskroś amerykańskiego artysty, skoro Andy Warhol nigdy nie był w miasteczku ani nawet na Słowacji? Bo jego rusińscy rodzice, Andrij (Andrew) Warhola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka pochodzili z położonej 17 km od miasteczka wioski Miková. Jako jedni z wielu mieszkańców tych biednych terenów wyemigrowali do Ameryki za chlebem. Po przyjeździe zmienili nazwisko z Warhola na Warhol, zamieszkali w Pittsburgu i tam urodził się w 1928 roku ich syn Andy. We wsi Miková do dziś żyją krewni twórcy pop-artowej rewolucji.

Jedyne takie  muzeum w Europie

Starania o powstanie muzeum podjął Michal Bycko w ostatnich latach komunizmu, wtedy jednak nie miały szansy powodzenia. Dopiero w 1991 r. w obecności brata Andy’ego, Johna, zainaugurowano  działalność pierwszego muzeum Andy’ego Warhola na świecie i jedynego w Europie. Przed głównym wejściem do budynku, którego frontowa elewacja pomalowana jest w kolorach Warhola stoi posąg – fontanna Andy’ego. Jego twórczości poświęcona jest największa sala.

Oryginały i reprodukcje

Tu można obejrzeć oryginały i reprodukcje dzieł artysty, wypożyczone z Muzeum Fundacji Andy Warhola na Rzecz Sztuki Wizualnej w Nowym Jorku, od kolekcjonerów prywatnych, a także będące majątkiem muzeum. Ekspozycja ukazuje najważniejsze etapy artystycznej działalności Andy’ego. Do najstarszych dzieł należą dwie seriografie zup Campbella z 1969 r, do najbardziej znanych portfolio 10 najbardziej znanych Żydów XX wieku i portfolio Ladies and Gentlemen. Cykl kwiaty i śmierć reprezentują portfolio z 1974 r. Flowers (Black and White), dwie seriografie Kwiaty I i Kwiaty II z 1970 r. i dwie seriografie Elektryczne krzesło II z 1971 r. Motywy komunistycznych symboli znajdują się w pracach Sierp i Młot i Czerwony Lenin. Są też portrety sławnych ludzi, m.in. Micka Jaggera, Ingrid Bergman, Mildred Scheel, Lilian Carter, H.Ch. Andersena, Teddy’ego Roosevelta, św. Appolonii.

Rodzinne pamiątki

Kolejna stała ekspozycja to pamiątki rodzinne: sukienka, w której synowie Warholów – Paul, John i Andy byli podawani do chrztu, okulary Andy’ego, jego skórzana kurtka, marynarka, okulary przeciwsłoneczne. Jest jego pierwszy aparat fotograficzny, pióro i notatnik. Prezentowane są również zdjęcia z czasów, gdy żyli tu rodzice Andy’ego, rodzinne dokumenty, bilet do Stanów Zjednoczonych, wizy. Jest też egzemplarz płyty gramofonowej z ruskim śpiewem matki Andy’ego –  Julii Warhol.

Dary dla muzeum

Stałą częścią ekspozycji są również dzieła najstarszego brata Andy’ego – Paula i jego syna Jamesa, absolwenta akademii sztuk pięknych w Nowym Jorku, które artyści podarowali muzeum. Prezentowane prace Paul’a tworzącego głównie w technice sitodruku i klasycznego malarstwa to między innymi  „Poczwórny portret Julii Warhol” i „Portret Paula i Andy’ego” z czasów ich młodości. James zajmuje się ilustracją książek dla dzieci.  Jego twórczość reprezentują dwa obrazy: „Nowożytny gladiator“ i „Czarodziejski warsztat“.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

  anna, 18 września 2011 @ 09:18

  To muzeum to bardzo ciekawy przykład, jak zrobić muzeum z niczego. Bo nie jest to muzeum biograficzne – pamiątek w dosłownym sensie tu nie ma. Nie ma tez oryginalnych prac. A jednak – warto zobaczyć. Choć za bilety liczą przesadnie drogo. 3,5 euro za wstęp to trochę przesada.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij