Wierzyca
Spływ leniwy, spływ szalony

Spływy 125-kilometrowym odcinkiem kociewskim zaczynają się przy moście we wspomnianej wsi Bartoszylas, zakończyć się może na wiślanej przystani pod gniewskim zamkiem.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
Spływy, zależnie od kondycji, temperamentu i ciekawości krajoznawczej kajakarzy trwają od pięciu dni do tygodnia.
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dwa krótkie odcinki spływu, a jakże różne oblicza jednej rzeki. Dzień pierwszy spokojny, leniwy, rzec by można nawet – nieco nudny. Dzień drugi… to ostra walka z nurtem, bystrzami, przewróconymi, blokującymi koryto drzewami.

Zapewne, gdyby dni było więcej Wierzyca mogłaby pokazać jeszcze inne oblicza. Niestety – nie było. Rzeka, lewy dopływ Wisły, jeden z tych, których nazw kiedyś trzeba się było uczyć w szkole na pamięć, ma 160 kilometrów długości. Wypływa z Pojezierza Kaszubskiego, jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Piotrowo na wysokości 168 m n. p. m. To niedaleko znanego z Muzeum Hymnu Narodowego Będomina. Niedaleko też – około 3 km – od szczytu wzniesienia o nazwie Wierzyca (329 m n. p. m), najwyższego wśród Wzgórz Szymbarskich i najwyższego na całym Niżu Polskim. Po około 35 kilometrach rzeka porzuca jednak Kaszuby i w okolicy wsi Bartoszylas wpływa na Kociewie. Stąd będzie meandrować po tej krainie aż do swego ujścia do Wisły pod Gniewem, niedaleko krzyżackiego zamku.

Meandrami przez Kociewie

Spływy 125-kilometrowym odcinkiem kociewskim zaczynają się przy moście we wspomnianej wsi Bartoszylas, zakończyć się może na wiślanej przystani pod gniewskim zamkiem. Kto jednak nie ma odwagi wypływać na bardzo potężną i szeroką tu Wisłę, może podnieść kajaki nie wypływając na jej wody. Po drodze jest sporo do zwiedzania: pozostałości krzyżackiego Zamku Kiszewskiego, elektrownie wodne w pobliżu Zamku Kiszewskiego, w Czarnocińskich Piecach,  Nowej Wsi Rzecznej, Kolinczu, Owidzu, Klonówce, Stockim Młynie. Największe na trasie miasto to Sarogard Gdański. Zobaczyć można niedawno zrekonstruowane grodzisko Owidz, Pelplin z jego niezwykłą bazyliką katedralną  i wreszcie Gniew z potężnym zamkiem. Spływy, zależnie od kondycji, temperamentu i ciekawości krajoznawczej kajakarzy trwają od pięciu dni do tygodnia.

To piękna dzika rzeka

Rzeka, choć ujarzmiona progami wodnymi i elektrowniami, jest dość dzika. Jest tu kilka pól biwakowych, na których znajdziemy miejsce pod namiot i ewentualnie sławojkę, nie ma jednak  tak zagospodarowanych przystani jak na Krutyni, Brdzie, czy innych bardziej popularnych szlakach kajakowych. Ale to ma urok i stanowi o wartości spływu Wierzycą.

Warto wiedzieć

Nazwa Wierzyca, pisana przez „rz” nie ma nic wspólnego z  wieżą, pisaną przez „ż”. Wywodzi się ją od słowa „ver” oznaczającego wilgoć, wodę, a obecnego w języku Wenedów, którzy zasiedlać mieli obecne Kociewie w II wieku naszej ery. Verissa – „Wilgotna” –  taką nazwę rzeki zanotowano po raz pierwszy – w 1198 roku.

Dodano: 9 sierpnia 2014; Aktualizacja 17 sierpnia 2014;
 

Komentarze: 1

  Wojtek, 11 kwietnia 2017 @ 12:00

  Wierzyca jest nawet ciekawsza niż Radunia. Miejscami trochę wymagająca, ale piękno Kaszubskiej oraz Kociewskiej przyrody towarzyszy nam przez całą drogę..
  Polecam korzystanie z usług firmy Kajakodajnia ( http:/kajakodajnia.pl ), mają też swoje pole namiotowe nieopodal Grodziska w Owidzu.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlak Wierzycy

Szlak Wierzycy

Poczatek spokojny, leniwy… A potem? Ostra walka z nurtem, bystrzami, przewróconymi, blokującymi koryto drzewami...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij