Wierzyca
Spływ leniwy, spływ szalony

Spływy 125-kilometrowym odcinkiem kociewskim zaczynają się przy moście we wspomnianej wsi Bartoszylas, zakończyć się może na wiślanej przystani pod gniewskim zamkiem.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
Spływy, zależnie od kondycji, temperamentu i ciekawości krajoznawczej kajakarzy trwają od pięciu dni do tygodnia.
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
 • Wierzyca. Spływ leniwy, spływ szalony
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dwa krótkie odcinki spływu, a jakże różne oblicza jednej rzeki. Dzień pierwszy spokojny, leniwy, rzec by można nawet – nieco nudny. Dzień drugi… to ostra walka z nurtem, bystrzami, przewróconymi, blokującymi koryto drzewami.

Zapewne, gdyby dni było więcej Wierzyca mogłaby pokazać jeszcze inne oblicza. Niestety – nie było. Rzeka, lewy dopływ Wisły, jeden z tych, których nazw kiedyś trzeba się było uczyć w szkole na pamięć, ma 160 kilometrów długości. Wypływa z Pojezierza Kaszubskiego, jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Piotrowo na wysokości 168 m n. p. m. To niedaleko znanego z Muzeum Hymnu Narodowego Będomina. Niedaleko też – około 3 km – od szczytu wzniesienia o nazwie Wierzyca (329 m n. p. m), najwyższego wśród Wzgórz Szymbarskich i najwyższego na całym Niżu Polskim. Po około 35 kilometrach rzeka porzuca jednak Kaszuby i w okolicy wsi Bartoszylas wpływa na Kociewie. Stąd będzie meandrować po tej krainie aż do swego ujścia do Wisły pod Gniewem, niedaleko krzyżackiego zamku.

Meandrami przez Kociewie

Spływy 125-kilometrowym odcinkiem kociewskim zaczynają się przy moście we wspomnianej wsi Bartoszylas, zakończyć się może na wiślanej przystani pod gniewskim zamkiem. Kto jednak nie ma odwagi wypływać na bardzo potężną i szeroką tu Wisłę, może podnieść kajaki nie wypływając na jej wody. Po drodze jest sporo do zwiedzania: pozostałości krzyżackiego Zamku Kiszewskiego, elektrownie wodne w pobliżu Zamku Kiszewskiego, w Czarnocińskich Piecach,  Nowej Wsi Rzecznej, Kolinczu, Owidzu, Klonówce, Stockim Młynie. Największe na trasie miasto to Sarogard Gdański. Zobaczyć można niedawno zrekonstruowane grodzisko Owidz, Pelplin z jego niezwykłą bazyliką katedralną  i wreszcie Gniew z potężnym zamkiem. Spływy, zależnie od kondycji, temperamentu i ciekawości krajoznawczej kajakarzy trwają od pięciu dni do tygodnia.

To piękna dzika rzeka

Rzeka, choć ujarzmiona progami wodnymi i elektrowniami, jest dość dzika. Jest tu kilka pól biwakowych, na których znajdziemy miejsce pod namiot i ewentualnie sławojkę, nie ma jednak  tak zagospodarowanych przystani jak na Krutyni, Brdzie, czy innych bardziej popularnych szlakach kajakowych. Ale to ma urok i stanowi o wartości spływu Wierzycą.

Warto wiedzieć

Nazwa Wierzyca, pisana przez „rz” nie ma nic wspólnego z  wieżą, pisaną przez „ż”. Wywodzi się ją od słowa „ver” oznaczającego wilgoć, wodę, a obecnego w języku Wenedów, którzy zasiedlać mieli obecne Kociewie w II wieku naszej ery. Verissa – „Wilgotna” –  taką nazwę rzeki zanotowano po raz pierwszy – w 1198 roku.

Dodano: 9 sierpnia 2014; Aktualizacja 17 sierpnia 2014;
 

Komentarze: 1

  Wojtek, 11 kwietnia 2017 @ 12:00

  Wierzyca jest nawet ciekawsza niż Radunia. Miejscami trochę wymagająca, ale piękno Kaszubskiej oraz Kociewskiej przyrody towarzyszy nam przez całą drogę..
  Polecam korzystanie z usług firmy Kajakodajnia ( http:/kajakodajnia.pl ), mają też swoje pole namiotowe nieopodal Grodziska w Owidzu.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlak Wierzycy

Szlak Wierzycy

Poczatek spokojny, leniwy… A potem? Ostra walka z nurtem, bystrzami, przewróconymi, blokującymi koryto drzewami...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij