Neapol
Pizza neapolitańska na liście UNESCO

Pizza neapolitańska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO w grudniu 2017 r. Marzenie Włochów spełniło się po 8. latach zabiegów i promowania oraz … zebraniu w różnych krajach 2. milionów podpisów
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Halina Puławska
Neapol. Pizza neapolitańska na liście UNESCO
Na zdjęciach rzymska pizza napoletana i pizza marinara.
  • Neapol. Pizza neapolitańska na liście UNESCO
  • Neapol. Pizza neapolitańska na liście UNESCO
  • Neapol. Pizza neapolitańska na liście UNESCO
  • Neapol. Pizza neapolitańska na liście UNESCO

Na pytanie o najbardziej znaną, najbardziej powszechną potrawę kuchni włoskiej, większość odpowie – pizza. Jej fenomen polega m.in. na tym, że każdy może ją upichcić po swojemu, według swojego upodobania i smaku.

Jej ojczyzną jest Neapol. Nie ma jednej pizzy, a wariacji na jej temat jest bez liku. Jest jednak ta pierwsza, klasyczna, oryginalna, ta od której pochodzą wszystkie inne placki z mąki, wody, drożdży, soli i udekorowane dodatkami zwane pizzą. Jest nią pizza neapolitańska, której przygotowanie zasługuje na miano sztuki kulinarnej. Dzięki niej pizza stała się symbolem kultury i diety śródziemnomorskiej *

Nie tylko danie

Pizza neapolitańska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO w grudniu 2017 r. Marzenie Włochów spełniło się po 8. latach zabiegów i promowania oraz… zebraniu w różnych krajach 2. milionów podpisów poparcia (prawdopodobnie). W uzasadnieniu wyjątkowości pizzy neapolitańskiej uwzględnia się kulinarną wiedzę dotyczącą jej produkcji, która zawiera nie tylko składniki, ale i tworzące jej atmosferę – gesty, lokalny żargon, piosenki i umiejętność wyrobu ciasta oraz akrobatyczne wręcz obchodzenie się z nim. Od początku do końca jest wyrabiana ręcznie przez pizzaiuolo – „rzemieślnika” posiadającego umiejętność przygotowania pizzy neapolitańskiej. Pizzaiuoli z Neapolu zrzeszyli się w 1998 r. w swoisty cech, którego celem jest zachowanie i rozwój tego zawodu, będącego bez wątpienia symbolem kultury i folkloru neapolitańskiego.

Ta jedna

Co oznacza pizzę neapolitańską, jakie są jej niezbędne cechy, dzięki którym jest rozpoznawalna? Ciasto wyrabiane wyłącznie (w odpowiednich proporcjach i kolejności dodawania) z wody, mąki**, drożdży piwnych i soli pozostawia się do „wyrośnięcia” na 8 godzin. Wydzielone ręcznie kawałki ciasta formuje się w dysk rozciągany ręcznie: palcami przesuwa się powietrze na cieście od środka na zewnątrz, tak, że pozostawia się bardziej „spuchniętą” krawędź – bez tego gzymsu nie ma pizzy neapolitańskiej! Okrągła pizza neapolitańska ma średnicę od 30 do 35 cm maksymalnie. Placek piecze się w kamiennym piecu opalanym drewnem w temperaturze 450-485 stopni, przez 60-90 sekund – sekund! Po upieczeniu środek pizzy ma maksymalnie 3 – 4 milimetry grubości, a gzyms 1-2 cm i jest pusty wewnątrz.

Z Neapolu w świat

Tradycyjna pizza neapolitańska wyrabiana jest z produktów regionu Kampanii, którymi są m.in. ser mozzarella z mleka bawolic i pomidory San Marzano. Najstarsza kuchnia neapolitańska wyróżnia dwa warianty pizzy: pizza Margherita*** z pomidorami, mozzarellą, listkami bazylii i oliwą oraz pizza marinara z pomidorami, czosnkiem, oregano i oliwą, czyli z tym, co marynarz miał pod ręką, bo „marinara” znaczy marynarska.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: 1

    Halina, 8 lutego 2018 @ 21:02

    A jutro, 9 lutego jest Międzynarodowy Dzień Pizzy! W ty roku – trochę pechowo, bo po tłustym czwartku!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij