Mykeny
Wokół grobu Agamemnona

Udostępniany do zwiedzania teren wykopalisk w Mykenach podzielony jest na dwie części oddalone od siebie o kilkanaście minut. Bilet wstępu jest ważny w obydwu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
Dla pasjonatów jest to coś bardzo ciekawego i ekscytującego. Dla mnie to tylko… kamienie, które trzeba zobaczyć i cokolwiek o nich wiedzieć
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

We wschodniej części odkopano fragmenty Bramy Północnej i podziemną cysternę. Prowadziło do niej 99 schodków prowadzących pod murami twierdzy. W cysternie zbierano wodę ze źródła Perseia, a spływała ona terakotowymi rurami. Mając dostęp do wody, twierdza mogła przetrwać każde oblężenie.

I to by było na tyle o twierdzy mykeńskiej.

* * *

Może to było wieki temu piękne, jak pokazują liczne albumy z „foliową” rekonstrukcją. Niestety nie mam zbyt wykształconej wyobraźni, żeby to do mnie przemówiło. Dla pasjonatów jest to coś bardzo ciekawego i ekscytującego. Dla mnie to tylko… kamienie, które trzeba zobaczyć i cokolwiek o nich wiedzieć.

Mity tak opowiadają o dynastii panującej w Mykenach…

Panujący w Mykenach należeli do dynastii Atrydów. Wywodzi się ona od Atreusza, syna sławnego władcy Pelopsa. Atreusz, któremu jego brat, Tiestes, uwiódł żonę, zemścił się na nim okrutnie. Zabił jego synów, a mięso kazał podać w czasie uczty. Oburzeni tym czynem bogowie przeklęli Atreusza i jego potomków. Niedługo zginął z rąk Egista, jedynego syna Tiestesa, który przeżył.

Atreusz miał dwóch synów: Agamemnona i Menelaosa. Agamemnon panował w Mykenach i nazwany był królem królów. Menelaos rządził Spartą. Był mężem Heleny, najpiękniejszej kobiety w Grecji. Jej ucieczka do Troi wraz z królewiczem Parysem stała się powodem wojny. To wydarzenie opisuje Homer w „Iliadzie”.  Rozgniewana bogini Artemida, za zabicie jej zwierzęcia, wstrzymuje dobre wiatry, aby flota nie mogła ruszyć na Troję. Agamemnon oddał jej w ofierze córkę Ifigenię. Bogini uratowała jej jednak życie i uczyniła ją swoją kapłanką.

Klitajmestra, żona Agamemnona nigdy nie darowała mężowi, że w imię wojny oddał córkę. Gdy król był pod Troją, ona wraz z kochankiem Egistem, zabójcą jej teścia Atreusza, knuła spisek przeciw mężowi. Gdy Agamemnon zażywał kąpieli w swoim pałacu, tych dwoje zabiło go toporem. Śmierć ojca pomścił z kolei jego syn Orestes, mordując matkę i jej kochanka. Matkobójcę zaczęły ścigać boginie zemsty Erynie. Za radą Apolla uciekł do Aten, gdzie stanął przed trybunałem areopagu. Z winy oczyściła go bogini Atena, i tym sposobem klątwa została zdjęta z rodu.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Mamy już pięć lat!

Pięć lat. 3330 artykułów. Ponad 10 000 opublikowanych zdjęć. 108 autorów. 750 000 użytkowników. Dołącz do nas!

Czekamy na Twoją opinię...

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij