Mykeny
Wokół grobu Agamemnona

Udostępniany do zwiedzania teren wykopalisk w Mykenach podzielony jest na dwie części oddalone od siebie o kilkanaście minut. Bilet wstępu jest ważny w obydwu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
Dla pasjonatów jest to coś bardzo ciekawego i ekscytującego. Dla mnie to tylko… kamienie, które trzeba zobaczyć i cokolwiek o nich wiedzieć
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

We wschodniej części odkopano fragmenty Bramy Północnej i podziemną cysternę. Prowadziło do niej 99 schodków prowadzących pod murami twierdzy. W cysternie zbierano wodę ze źródła Perseia, a spływała ona terakotowymi rurami. Mając dostęp do wody, twierdza mogła przetrwać każde oblężenie.

I to by było na tyle o twierdzy mykeńskiej.

* * *

Może to było wieki temu piękne, jak pokazują liczne albumy z „foliową” rekonstrukcją. Niestety nie mam zbyt wykształconej wyobraźni, żeby to do mnie przemówiło. Dla pasjonatów jest to coś bardzo ciekawego i ekscytującego. Dla mnie to tylko… kamienie, które trzeba zobaczyć i cokolwiek o nich wiedzieć.

Mity tak opowiadają o dynastii panującej w Mykenach…

Panujący w Mykenach należeli do dynastii Atrydów. Wywodzi się ona od Atreusza, syna sławnego władcy Pelopsa. Atreusz, któremu jego brat, Tiestes, uwiódł żonę, zemścił się na nim okrutnie. Zabił jego synów, a mięso kazał podać w czasie uczty. Oburzeni tym czynem bogowie przeklęli Atreusza i jego potomków. Niedługo zginął z rąk Egista, jedynego syna Tiestesa, który przeżył.

Atreusz miał dwóch synów: Agamemnona i Menelaosa. Agamemnon panował w Mykenach i nazwany był królem królów. Menelaos rządził Spartą. Był mężem Heleny, najpiękniejszej kobiety w Grecji. Jej ucieczka do Troi wraz z królewiczem Parysem stała się powodem wojny. To wydarzenie opisuje Homer w „Iliadzie”.  Rozgniewana bogini Artemida, za zabicie jej zwierzęcia, wstrzymuje dobre wiatry, aby flota nie mogła ruszyć na Troję. Agamemnon oddał jej w ofierze córkę Ifigenię. Bogini uratowała jej jednak życie i uczyniła ją swoją kapłanką.

Klitajmestra, żona Agamemnona nigdy nie darowała mężowi, że w imię wojny oddał córkę. Gdy król był pod Troją, ona wraz z kochankiem Egistem, zabójcą jej teścia Atreusza, knuła spisek przeciw mężowi. Gdy Agamemnon zażywał kąpieli w swoim pałacu, tych dwoje zabiło go toporem. Śmierć ojca pomścił z kolei jego syn Orestes, mordując matkę i jej kochanka. Matkobójcę zaczęły ścigać boginie zemsty Erynie. Za radą Apolla uciekł do Aten, gdzie stanął przed trybunałem areopagu. Z winy oczyściła go bogini Atena, i tym sposobem klątwa została zdjęta z rodu.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij