Phang Nga
Wokół wyspy Jamesa Bonda

Z czterdziestu wysp w zatoce Phang Nga u wybrzezy Tajlandii najbardziej znane są Khao Ping Khan, zwana wyspą Jamesa Bonda, oraz sąsiadująca z nią Ko Tapu „wyspa gwoździa”. A to za sprawą filmu „Człowiek ze złotym pistoletem” o przygodach agenta 007.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: tourismthailand.org
Phang Nga. Wokół wyspy Jamesa Bonda
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w południowej Tajlandii jest Zatoka Phang Nga na wybrzeżu  Morza Andamańskiego. Znajduje się ona pomiędzy wyspą Phuket, a wyspami Phi Phi i stałym lądem na Półwyspie Malajskim.

Zatoka ma ok. 400 km² i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem krajobrazu. Z tego powodu na znacznej jej powierzchni utworzono Park Narodowy Phang Nga. Przyciągają tu osobliwe widoki, jakich dostarczają fantazyjnie ukształtowane przez morze, deszcz i wiatr, strzeliste ostańce ze skały wapiennej. Wiele z nich jest podciętych od dołu przez fale morskie. Niektóre przypominają kształtem np. maczugi, kamienne wieloryby czy garby skrytego pod wodą wielbłąda. Te skalne wieże, których jest tu około czterdzieści, rozsiane są na płytkich, turkusowych wodach zatoki. Ich wysokość dochodzi nawet do 300 m. Większość ostańców ubarwiona jest soczystą zielenią krzewów i niewielkich drzew kurczowo wczepionych w skalne szczeliny.

Najbardziej znane są Khao Ping Khan, potocznie zwana wyspą Jamesa Bonda, oraz sąsiadująca z nią Ko Tapu „wyspa gwoździa”. Zostały one spopularyzowane za sprawą kręconego tu filmu „Człowiek ze złotym pistoletem” o przygodach agenta 007, w którego rolę wcielił się Roger Moore.

We wnętrzu skalistych wysepek często znajdują się jaskinie i wąskie tunele łączące się ze sobą i tworzące w ten sposób długie, wielokomorowe labirynty. Wydrążyła je woda, która wdarła się szczelinami do wnętrza skał powodując ich erozję od środka. Niektóre z jaskiń widoczne są jedynie podczas odpływu. Można do nich wpłynąć łódką. We wnętrzach jaskiń i tuneli widać bajeczne stalagmity i stalaktyty, jak w Tham Lot, pięćdziesięciometrowym tunelu morskim w wapiennej skale. W jaskini Tham Hua Golok zwanej „jaskinią czaszek” można podziwiać prehistoryczne malowidła sprzed 2 tys. lat. Przedstawiają one ludzi i zwierzęta o dziwnych kształtach. W jaskini Suwan Kuha znajduje się buddyjska kaplica Wat Tham. W otoczeniu stalaktytów i stalagmitów znajduje się tu posąg Buddy. Wiele tutejszych jaskiń jest siedliskiem nietoperzy.

W trakcie przejażdżki łodzią można też podziwiać lasy namorzynowe, formacje roślinne charakterystyczne dla przybrzeżnych płycizn morskich, miejsc osłoniętych rafami koralowymi, zatok, lagun i ujść rzek w strefie międzyzwrotnikowej. Północna część Zatoki Phang Nga to największy w Tajlandii obszar porośnięty znajdującymi się pod ochroną namorzynami. Warto podziwiać je z bliska wpływając łódką podczas przypływu w kanały w namorzynowym lesie.

Jedną z atrakcji Zatoki Phang Nga jest wioska rybacka Panyi. W domach zbudowanych na palach u podnóża wysokiej, stromej skały mieszka ok. 120 rodzin muzułmańskich. Ludzie ci zajmują się handlem krewetkami złowionymi w wodach zatoki. Turystom chętnie sprzedają też znakomitą pastę krewetkową, a także wspaniałe sosy rybne.

Warto widzieć

Zatoka Phangnga znajduje się w pobliżu wyspy Phuket. Dlatego najłatwiej tu dotrzeć z niej w ramach wycieczek fakultatywnych.

Dodano: 2 kwietnia 2012; Aktualizacja 2 kwietnia 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij