Pafos
Wokół pręgierza św. Pawła

Za szerzenie chrześcijaństwa skazano Apostoła na 39 uderzeń biczem. Pamiątką po tym jest tzw. pręgierz św. Pawła – kolumna stojąca wśród pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku w Pafos.
Tagi: ,
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Adam Gąsior/Wasze Podróże
Pafos. Wokół pręgierza św. Pawła
Wstęp na ogrodzony teren ruin i stojącego tam kościółka Ayia Kiryaki z XIII wieku jest bezpłatny, a miejsce leży kilka minut spaceru do portu w Pafos.
  • Pafos. Wokół pręgierza św. Pawła
  • Pafos. Wokół pręgierza św. Pawła
  • Pafos. Wokół pręgierza św. Pawła
  • Pafos. Wokół pręgierza św. Pawła
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W roku 45 po Chrystusie, na położoną blisko Ziemi Świętej wyspę Cypr, przybyli Apostołowie Barnaba i Paweł. Ten pierwszy powszechnie jest mniej znany, jednak na Cyprze szczególnie ceniony i czczony. Pochodził zresztą z tej wyspy.

Urodził się pod imieniem Józef, Barnaba zaś, to imię nadane mu przez Apostołów. Był synem bogatego kupca z Salaminy (obecnie miejscowość znajduje się pod okupacją turecką). Wyjechał do Palestyny, gdzie poznawszy Apostołów wspomógł ich finansowo (według Dziejów Apostolskich: Józef nazwany przez Apostołów Barnabą, to znaczy Syn Pocieszenia, lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów).

Gdy Paweł dotarł do Pafos, miejscowości znajdującej się na zachodzie wyspy, udało mu się nawrócić rzymskiego prokonsula Sergiusza Pawła. Dzięki temu Cypr został pierwszym krajem, prowincją wchodzącą w skład Imperium Rzymskiego, której namiestnik był chrześcijaninem. Jak podają Dzieje Apostolskie, za dalsze szerzenie kultu chrześcijaństwa, został jednak pojmany i skazany na 39 uderzeń biczem. Pamiątką po tym jest tzw. pręgierz św. Pawła – kolumna stojąca wśród pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku w Pafos. Wstęp na ogrodzony teren ruin i stojącego tam kościółka Ayia Kiryaki z XIII wieku jest bezpłatny, a miejsce leży kilka minut spaceru do portu w Pafos i słynnych wykopalisk z odkrytymi przez polskich archeologów mozaikami.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij