Vasto
Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku

Na Starym Mieście jest sporo uroczych zakątków, zaułków, starych pałaców i domów, parę kościołów. Zaś z placu Piazza del Popolo roztacza się przepiękny widok na zatokę i kąpielisko.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
Miejscowość zasiedlona już w czasach preromańskich, położona jest na wysokiej skale. Szczególnie piękna jego panorama roztacza się z leżącej o dziesiątki metrów niżej plaży i pobliskiego kąpieliska Marina di Vasto.
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Vasto to najciekawsze i najzasobniejsze w zabytki miasto nadmorskie Abruzji. Miejscowość zasiedlona już w czasach preromańskich, położona jest na wysokiej skale. Szczególnie piękna jego panorama roztacza się z leżącej o dziesiątki metrów niżej plaży i pobliskiego kąpieliska Marina di Vasto.

Na centralnym placu Vasto-Piazza Rossetti stoi pomnik XVIII-wiecznego poety Gabriele, ojca bardziej znanego poety Dante Gabriele. Jak gdyby tłem dla tego pomnika z jednej strony są nowoczesne gmachy, z drugiej zamek Castello Calderesco oraz kilka zabytkowych kamieniczek. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejszą katedrę, zobaczyć sąsiadujący z nią, niestety dosyć zaniedbany, renesansowy Palazzo d’Avalos. Mieszkała w nim niegdyś Vittoria Colonna – poetka i przyjaciółka Michała Anioła.

Od zabytków do aquaparku

Na Starym Mieście jest sporo uroczych zakątków, zaułków, starych pałaców i domów, parę kościołów. Zaś z położonego na skraju skarpy placu Piazza del Popolo roztacza się przepiękny widok na zatokę i leżące nad nią kąpielisko. Jedną z atrakcji Vasto jest Aqualand – zespół basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji wodnych na powierzchni 120 tys. m kw., w tym 50 tys. m kw. terenów zielonych. 3 tys. m kw. powierzchni wody,  sześcioma zjeżdżalniami wodnymi o łącznej długości kilometra, restauracjami, barami, terenami sportowymi, a nawet całonocną dyskoteką. 

Wzdłuż wybrzeża Adriatyku

Vasto jest również punktem wypadowym na wycieczki wzdłuż wybrzeża lub w pobliskie góry. Jedna z proponowanych przez gospodarzy tras, to „Tour d’Annunzio”. Sławny pisarz Gabriele d’Annunzio (1863-1938) urodził się co prawda w Pescarze, ale związany był również – i opisywał je – z okolicami Vasto. Trasa ta wiedzie przez sanktuarium maryjne Madonna dei Miracoli, opactwo San Giovanni in Venere i klasztor Dannunziano – do San Vito Chietino. Druga trasa prowadzi przez kilka zabytków do jeziora Lago di Bomba. Trzecia zaś wzdłuż rzeczki Trigna – do ruin świątyń rzymskich z 2 w. p.n.e. „Tiempo ltalico” oraz gigantycznych bloków skalnych „Morge” u podnóża Monte Saracena.

Skąd się biorą owoce morza

Niespełna 30 km na południowy-wschód od Vasto, już w prowincji Molise, leży inne zabytkowe i urocze miasteczko oraz port rybacki – Termoli. Ciekawe w nim są zarówno stara twierdza i umocnienia średniowieczne, uliczki Starego Miasta na wysokim, skalistym cyplu, katedra z XIII w., jak i obserwowanie połowu „owoców morza” w sposób mechaniczny, z wysuniętej w głąb Adriatyku platformy. Zanurzane z niej, a następnie co pewien czas podnoszone są duże, płaskie sieci na długich wysięgnikach w których osiadają kraby, ryby, ślimaki itp. Nieco dalej, nad brzegiem morza, znajduje się ciąg plaż i hoteli. Warunki do dobrego i ciekawego wypoczynku są znakomite.

Dodano: 20 grudnia 2011; Aktualizacja 7 lutego 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij