Vasto
Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku

Na Starym Mieście jest sporo uroczych zakątków, zaułków, starych pałaców i domów, parę kościołów. Zaś z placu Piazza del Popolo roztacza się przepiękny widok na zatokę i kąpielisko.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
Miejscowość zasiedlona już w czasach preromańskich, położona jest na wysokiej skale. Szczególnie piękna jego panorama roztacza się z leżącej o dziesiątki metrów niżej plaży i pobliskiego kąpieliska Marina di Vasto.
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
  • Vasto. Wycieczki wzdłuż brzegu Adriatyku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Vasto to najciekawsze i najzasobniejsze w zabytki miasto nadmorskie Abruzji. Miejscowość zasiedlona już w czasach preromańskich, położona jest na wysokiej skale. Szczególnie piękna jego panorama roztacza się z leżącej o dziesiątki metrów niżej plaży i pobliskiego kąpieliska Marina di Vasto.

Na centralnym placu Vasto-Piazza Rossetti stoi pomnik XVIII-wiecznego poety Gabriele, ojca bardziej znanego poety Dante Gabriele. Jak gdyby tłem dla tego pomnika z jednej strony są nowoczesne gmachy, z drugiej zamek Castello Calderesco oraz kilka zabytkowych kamieniczek. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejszą katedrę, zobaczyć sąsiadujący z nią, niestety dosyć zaniedbany, renesansowy Palazzo d’Avalos. Mieszkała w nim niegdyś Vittoria Colonna – poetka i przyjaciółka Michała Anioła.

Od zabytków do aquaparku

Na Starym Mieście jest sporo uroczych zakątków, zaułków, starych pałaców i domów, parę kościołów. Zaś z położonego na skraju skarpy placu Piazza del Popolo roztacza się przepiękny widok na zatokę i leżące nad nią kąpielisko. Jedną z atrakcji Vasto jest Aqualand – zespół basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji wodnych na powierzchni 120 tys. m kw., w tym 50 tys. m kw. terenów zielonych. 3 tys. m kw. powierzchni wody,  sześcioma zjeżdżalniami wodnymi o łącznej długości kilometra, restauracjami, barami, terenami sportowymi, a nawet całonocną dyskoteką. 

Wzdłuż wybrzeża Adriatyku

Vasto jest również punktem wypadowym na wycieczki wzdłuż wybrzeża lub w pobliskie góry. Jedna z proponowanych przez gospodarzy tras, to „Tour d’Annunzio”. Sławny pisarz Gabriele d’Annunzio (1863-1938) urodził się co prawda w Pescarze, ale związany był również – i opisywał je – z okolicami Vasto. Trasa ta wiedzie przez sanktuarium maryjne Madonna dei Miracoli, opactwo San Giovanni in Venere i klasztor Dannunziano – do San Vito Chietino. Druga trasa prowadzi przez kilka zabytków do jeziora Lago di Bomba. Trzecia zaś wzdłuż rzeczki Trigna – do ruin świątyń rzymskich z 2 w. p.n.e. „Tiempo ltalico” oraz gigantycznych bloków skalnych „Morge” u podnóża Monte Saracena.

Skąd się biorą owoce morza

Niespełna 30 km na południowy-wschód od Vasto, już w prowincji Molise, leży inne zabytkowe i urocze miasteczko oraz port rybacki – Termoli. Ciekawe w nim są zarówno stara twierdza i umocnienia średniowieczne, uliczki Starego Miasta na wysokim, skalistym cyplu, katedra z XIII w., jak i obserwowanie połowu „owoców morza” w sposób mechaniczny, z wysuniętej w głąb Adriatyku platformy. Zanurzane z niej, a następnie co pewien czas podnoszone są duże, płaskie sieci na długich wysięgnikach w których osiadają kraby, ryby, ślimaki itp. Nieco dalej, nad brzegiem morza, znajduje się ciąg plaż i hoteli. Warunki do dobrego i ciekawego wypoczynku są znakomite.

Dodano: 20 grudnia 2011; Aktualizacja 7 lutego 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij