Isla de Tabarca
Wysepka bez samochodów

Hiszpańska Tabarka słynie z rezerwatu marynistycznego, krystalicznie czystego morza, terenów do nurkowania, bliskiej odległości od lądu oraz – dobrej reklamy i świetnej organizacji rejsów turystycznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Isla de Tabarca. Wysepka bez samochodów
Tabarka jest największą i jedyną zamieszkaną przez nieco ponad 70 stałych mieszkańców wyspą w niewielkim archipelagu samotnych skał. Ściślej biorąc są to dwie wysepki połączone wąskim przesmykiem.
  • Isla de Tabarca. Wysepka bez samochodów
  • Isla de Tabarca. Wysepka bez samochodów
  • Isla de Tabarca. Wysepka bez samochodów
  • Isla de Tabarca. Wysepka bez samochodów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Hiszpańska Tabarka, nazywana przez Hiszpanów Isla de Tabarca lub Isla de Nueva Tabarca, położona jest na Costa Blanca ? Białym Wybrzeżu.

Bardziej znana jest tunezyjska Tabarka, niewielkie miasto portowe nad Morzem Śródziemnym tuż przy granicy z Algierią. To znana i popularna miejscowość, odwiedzana ze względu na starą historię, kilka zabytków, ładne widoki, a przede wszystkim jako centrum regionu wypoczynkowego. Niewiele osób jednak chyba wie, że ma ona młodszą siostrę ? wysepkę na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, która osadnikom z tunezyjskiej Tabarki, zawdzięcza nazwę.

Wysepka przy brzegu

Hiszpańska Tabarka słynie z rezerwatu marynistycznego, krystalicznie czystego morza, terenów do nurkowania, bliskiej odległości od lądu oraz ? reklamy i świetnej organizacji rejsów turystycznych. Isla de Tabarca znajduje się na terenie Wspólnoty Autonomicznej Walencji, w pobliżu miast Alicante i Santa Pola. Z pierwszego, odległego o około20 km, płynie się tu statkiem wycieczkowym około godziny, z drugiego, położonego w odległości8 km, niewiele ponad 20 minut. To wyspa maleńka, ma powierzchnię zaledwie 0,3 km?, maksymalną długość 1800 i szerokość do 380 m. A najwyższa jej wysokość to tylko 15 m n.p.m.

Rezerwat przyrody

Zarazem jest jednak największą i jedyną zamieszkaną przez nieco ponad 70 stałych mieszkańców, w niewielkim archipelagu wysepek i samotnych skał. Ściślej biorąc są to dwie wysepki połączone wąskim przesmykiem. Na zachodniej znajduje się rybackie miasteczko Isla Plana de Nueva Tabarca, na wschodniej, niezamieszkanej, ruiny fortu, cmentarz, latarnia morska, dzika roślinność wydmowa oraz lęgowiska ptaków. A w przybrzeżnych wodach rezerwat flory i fauny morskiej, z koralowcami, rozgwiazdami, krabami, egzotycznymi rybami, w tym gatunkami endemicznymi, spotykanymi tylko tutaj.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 26 stycznia 2013; Aktualizacja 28 stycznia 2013;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij