Żary
Z „fabrykantem oper” na ławeczce

Ławeczkę z pomnikiem wybitnego niemieckiego kompozytora doby baroku Georga Philippa Telemanna ustawiono tu w 2010 roku, w roku obchodów 750-lecia powstania miasta. Poczytać o nim można na tablicy koło ratusza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
Jego dorobek oblicza się na 3600 utworów; tylko w ciągu trzech lat pobytu w Lipsku napisał dwadzieścia oper, czym zasłużył na przydomek ich „fabrykanta”.
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na ławeczce w pobliżu miejsca, gdzie deptak dochodzi do rynku w Żarach, siedzi Georg Philipp Telemann i gra na skrzypcach. Znalazł miejsce przed Salonem Wystaw Artystycznych, miedzy szklaną fontanną i grupą również „pomnikowych” beatowców z wczesnych lat 70 ubiegłego wieku.

Ławeczkę z pomnikiem wybitnego niemieckiego kompozytora  doby baroku ustawiono tu w 2010 roku, w roku obchodów 750-lecia powstania miasta. Projekt należy do rzeźbiarza Marka Szali z Zakopanego, wykonanie do żarskiego artysty Kazimierza Polaka.

Dlaczego Georg Philipp Telemann (1681-1767) upamiętniony został w Żarach? Otóż był on nadwornym muzykiem hrabiego Erdmanna II von Promnitza, właściciela miasta. Przybył tu Lipska do Żar (które wtedy nazywały się Sorau)  w roku 1704 i przez cztery lata dyrygował pałacową orkiestrą.  Postać to była ciekawa. Telemann w wieku 12 lat napisał pierwszą operę. Wbrew oczekiwaniom rodziny, choć na jej życzenie ukończył studia prawnicze, został muzykiem, bardzo płodnym w dodatku. Jego dorobek oblicza się na 3600 utworów; tylko w ciągu trzech lat pobytu w Lipsku napisał dwadzieścia oper, czym zasłużył na przydomek ich „fabrykanta”.

Praca na dworze hrabiego Promnitza (dworzanin Augusta II Mocnego) łączyła się z podróżami. Telemann odwiedzał Pszczynę, Kraków, Warszawę i inne miejscowości w Polsce. Poznał w tym czasie polską muzykę dworską i ludową. Inspiracje nią dostrzegalne są w wielu napisanych przez Telemanna utworach – „polskich” sonatach, suitach i koncertach.

Warto wiedzieć

O osobie Georga Philippa Telemanna można poczytać na tablicy stojącej obok ratusza. Adepci muzyki mogą potrzeć pierścień na palcu artysty. Ma to im przynieść szczęście w karierze.

Dodano: 10 czerwca 2013; Aktualizacja 16 czerwca 2013;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij