Żary
Z „fabrykantem oper” na ławeczce

Ławeczkę z pomnikiem wybitnego niemieckiego kompozytora doby baroku Georga Philippa Telemanna ustawiono tu w 2010 roku, w roku obchodów 750-lecia powstania miasta. Poczytać o nim można na tablicy koło ratusza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
Jego dorobek oblicza się na 3600 utworów; tylko w ciągu trzech lat pobytu w Lipsku napisał dwadzieścia oper, czym zasłużył na przydomek ich ?fabrykanta?.
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
  • Żary. Z „fabrykantem oper” na ławeczce
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na ławeczce w pobliżu miejsca, gdzie deptak dochodzi do rynku w Żarach, siedzi Georg Philipp Telemann i gra na skrzypcach. Znalazł miejsce przed Salonem Wystaw Artystycznych, miedzy szklaną fontanną i grupą również ?pomnikowych? beatowców z wczesnych lat 70 ubiegłego wieku.

Ławeczkę z pomnikiem wybitnego niemieckiego kompozytora  doby baroku ustawiono tu w 2010 roku, w roku obchodów 750-lecia powstania miasta. Projekt należy do rzeźbiarza Marka Szali z Zakopanego, wykonanie do żarskiego artysty Kazimierza Polaka.

Dlaczego Georg Philipp Telemann (1681-1767) upamiętniony został w Żarach? Otóż był on nadwornym muzykiem hrabiego Erdmanna II von Promnitza, właściciela miasta. Przybył tu Lipska do Żar (które wtedy nazywały się Sorau)  w roku 1704 i przez cztery lata dyrygował pałacową orkiestrą.  Postać to była ciekawa. Telemann w wieku 12 lat napisał pierwszą operę. Wbrew oczekiwaniom rodziny, choć na jej życzenie ukończył studia prawnicze, został muzykiem, bardzo płodnym w dodatku. Jego dorobek oblicza się na 3600 utworów; tylko w ciągu trzech lat pobytu w Lipsku napisał dwadzieścia oper, czym zasłużył na przydomek ich ?fabrykanta?.

Praca na dworze hrabiego Promnitza (dworzanin Augusta II Mocnego) łączyła się z podróżami. Telemann odwiedzał Pszczynę, Kraków, Warszawę i inne miejscowości w Polsce. Poznał w tym czasie polską muzykę dworską i ludową. Inspiracje nią dostrzegalne są w wielu napisanych przez Telemanna utworach ? ?polskich? sonatach, suitach i koncertach.

Warto wiedzieć

O osobie Georga Philippa Telemanna można poczytać na tablicy stojącej obok ratusza. Adepci muzyki mogą potrzeć pierścień na palcu artysty. Ma to im przynieść szczęście w karierze.

Dodano: 10 czerwca 2013; Aktualizacja 16 czerwca 2013;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij