Nida
Z nurtem rzeki: na Ponidziu wiosna trwa…

Autor: Marek Nowak
Rzeka ma piaszczyste dno, raz po raz poprzecinane wapiennymi i gipsowymi bystrzami. Brzegi są zielone, po zewnętrznej stronie łuków twarde, trawiaste z piaskiem schodzącym do wody. Wewnętrzne są muliste, zarośnięte. Woda jest ciemna, ale przejrzysta.
Tagi: ,
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Marek Nowak
Nida. Z nurtem rzeki: na Ponidziu wiosna trwa…
Nida jest lewym dopływem Wisły. Początek bierze z dwu rzek: Białej i Czarnej Nidy, które łączą się we wsi Żerniki. Ma 97 km. Region nazywany jest Ponidziem, a wśród turystów rozsławiła go w swoim czasie Wolna Grupa Bukowina.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Rzeka ma piaszczyste dno, raz po raz poprzecinane wapiennymi i gipsowymi bystrzami. Brzegi są zielone, po zewnętrznej stronie łuków twarde, trawiaste z piaskiem schodzącym do wody. Wewnętrzne są muliste, zarośnięte. Woda jest ciemna, ale przejrzysta.

Spływ możliwy jest na długości około 80 km, od Motkowic, aż do samego ujścia do Wisły opodal Nowego Korczyna. Warto zaplanować go na cztery dni i zarezerwować trochę czasu na odwiedzenie położonych na trasie miejscowości.

Pokonanie górnego biegu rzeki to raczej zabawa dla trochę bardziej doświadczonych kajakarzy. Jest wąska, porastające brzegi drzewa tworzą nad jej nurtem zielony tunel. Miejscami drogę przegradzają zwalone pnie, miejscami skalne progi. Czasem będzie trzeba przenieść kajak (jaz w Rębowie), czasem pociągnąć go, idąc brzegiem lub nurtem. W środkowym i dolnym biegu Nida nie będzie już stwarzać trudności nawet początkującym. Szerokim korytem płynie tu leniwie, meandrując po rozległych łąkach. Miejscami koryto rzeki jest szersze niż przesmyki stałego lądu między zakolami. Za Motkowicami tworzy unikalna deltę śródlądową. Rozdziela się na kilka ramion, a szeroką tu dolinę wypełniają kręte starorzecza, rozlewiska i bagna. Jest tylko jeden mankament. Trzeba sprowadzić kajak. O wypożyczenie na miejscu wcale nie jest łatwo.

Podczas spływu można zobaczyć:

* Sobków – pozostałości zamku z XVI w. (na terenie stadniny),
* Mokrsko Górne – ruiny zamku Kmitów z XVI w. i renesansowy kościół (dawniej zbór),
* Pińczów – farę, dawną synagogę, pałac Wielopolskich, budynek dawnej drukarni ariańskiej, kaplicę św. Anny (proj. Santi Gucciego),
* Chroberz – kościół gotycko-renesansowy,
* Nieprowice – kościół joannitów,
* Wiślicę – gotycką kolegiatę,
* Nowy Korczyn – kościół franciszkański, ruiny synagogi.

Warto wiedzieć

Nida jest lewym dopływem Wisły. Początek bierze z dwu rzek: Białej i Czarnej Nidy, które łączą się we wsi Żerniki. Ma 97 km. Region nazywany jest Ponidziem, a wśród turystów rozsławiła go w swoim czasie Wolna Grupa Bukowina. Jej lider Wojciech Bellon, urodził się w nieodległym Busku Zdroju. Szeroką  dolinę rzeki ograniczają wzgórza wapienno-gipsowe, na których rosną sucholubne rośliny. Wychodnie krystalicznego gipsu należą do największych na świecie.

Dodano: 26 czerwca 2010; Aktualizacja 27 marca 2012;
 

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    maurys, 28 czerwca 2010 @ 21:42

    Z kajakami na Nidzie jest chyba spory kłopot. Najlepiej skrzyknąć się całą grupą i wynająć sprzęt z dowozem w jakiejś dużej firmie organizującej spływy. Ale jakby ktoś chciał tak romantycznie, we dwoje, to wychodzi strasznie drogo. Rozważałem kiedyś spływ Nidą, krótki, tylko na weekend, ale nie znalazłem na miejscu żadnej wypożyczalni. Czy jest? Ktoś wie?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij