Paryż
Z przewodnikiem wśród bohaterów

Autor: Anna Derecki
Czy pójdziemy według wskazówek zegara, czy odwrotnie i tak chronologii nie ma. Raz najpierw Genowefa umiera, potem jest młoda, ale jeśli pójdziemy w odwrotnym kierunku – i tak umrze zanim obroni Paryż przed Hunami. Może najlepiej zacząć od środka?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
Na zewnątrz warto jeszcze raz przyjrzeć się frontonowi. Z naszej prawej strony widać Napoleona Bonaparte (tu jest jeszcze generałem), za nim stoją żołnierze różnych formacji, wśród nich polski lancjer. Z naszej lewej strony, można zauważyć siedzących Woltera i Rousseau, nieprzyjaźnie odwróconych do siebie plecami.
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
 • Paryż. Z przewodnikiem wśród bohaterów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Trudno radzić, jak zwiedzać górną część Panteonu, przed zejściem do krypty, gdzie spoczywają wielcy ludzie. Wejście do niej znajduje się po lewej stronie i czy pójdziemy według wskazówek zegara, czy odwrotnie i tak chronologii nie ma. Raz najpierw Genowefa umiera, potem jest młoda, ale jeśli pójdziemy w odwrotnym kierunku i tak umrze zanim obroni Paryż przed Hunami. Może najlepiej zacząć od środka, co pozwala podziwiać rozmiar kopuły i plan ogólny.

Pośrodku, wisi wahadło Foucaulta. Upamiętnia francuskiego fizyka, który udowodnił obrót ziemi wokół własnej osi w 1851 roku w Obserwatorium Astronomicznym w Paryżu i zaraz potem w Panteonie. Wahadło powróciło tutaj w 1995 roku.

Dookoła grupy rzeźb:

* Po lewej stronie VALMY 1792 –  bitwa z Prusami. Nad kompozycją góruje młyn, obecny wtedy nad polem bitwy. Chwała ozdabia wieńcami laurowymi sześciu żołnierzy z sześciu różnych oddziałów.
* Symetrycznie, z drugiej strony  LE VENGEUR (Mściciel) inny epizod z wojen w czasie Rewolucji Francuskiej : francuski okręt pokonany w bitwie morskiej w 1794 roku, marynarze nie poddali się i z 723 członków załogi ocalało 260.
* Mamy też pomnik ku chwale mówców i dziennikarzy okresu restauracji monarchii i inny ku chwale generałów Rewolucji. Jest pomnik Jean Jacques Rousseau z alegoriami Filozofii, Przyrody, Prawdy, Muzyki i Chwały oraz inny poświęcony Encyklopedystom z Diderotem na czele.
* Najbardziej zaskakującymi pomysłami są pomniki: jeden poświęcony Nieznanym Bohaterom (pierwsze zdjęcie w galerii), a drugi, dłuta Landowskiego – pamięci artystów po których zaginęło wspomnienie (zdjęcie ostatnie).

W głębi monumentalna kompozycja: 

Konwencja Narodowa (wybrana jako kolejne Zgromadzenie Narodowe w czasie Rewolucji Francuskiej)  kobieta w czapce frygijskiej ze spuszczonym mieczem, u jej stóp napis Vivre libre ou mourir – żyć wolnym lub umrzeć, na cokole wielki napis LA CONVENTION NATIONALE. Postacie po lewej stronie to posłowie składający przysięgę, po prawej, podążający za doboszem żołnierze armii republikańskiej (drugie zdjęcie w galerii).

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

  wędrowiec., 10 grudnia 2009 @ 20:35

  To prawda. U Maryśki zawsze leża kwiatki.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij