Lohimaa
Z wędką na szczupaka

W ośrodku wędkarskim Lohimaa niedaleko Kuopio w Finlandii poznałem nowy dla mnie sposób łowienia szczupaków na jeziorze Saimaa, ze specjalnej motorowej łodzi 703 Bella z kabiną, w której mieściły się oprócz sternika cztery osoby.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
  • Lohimaa. Z wędką na szczupaka
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W ośrodku wędkarskim Lohimaa niedaleko Kuopio w Finlandii poznałem nowy dla mnie sposób łowienia szczupaków na jeziorze Saimaa, ze specjalnej motorowej łodzi 703 Bella z kabiną, w której mieściły się oprócz sternika cztery osoby.

Parę miejsc siedzących było również na rufie, nad którą dach stawiany jest tylko w razie silnego deszczu lub wiatru. Ubrani w niewielkie kamizelki ratunkowe, mniejsze niż lotnicze ale również z systemem sprężonego powietrza uruchamianego dopiero w momencie zagrożenia, na zmianę prowadziliśmy łódź, gdyż sternik – instruktor łowienia był przeważnie zajęty wędkami i wyciąganiem ryb z wody. Było to możliwe, ponieważ łódź wyposażona była w system rybackiego GPS i cały czas widzieliśmy na jego ekranie nad jaką jesteśmy głębokością, co jest pod nami i z jaką prędkością płyniemy.

„Wędkowanie” w przypadku połowów z tego typu łodzi jest terminem na wyrost. Posiada ona bowiem specjalne uchwyty do wędek i pływaki, dzięki którym bez udziału ludzi można wabić do sztucznych przynęt równocześnie dziewięć ryb. I wyciągać je dopiero, gdy połkną haczyki. Cała sztuka, to obserwować końcówki wędek: czy ich wygięcie wskazuje, że ryba już chwyciła przynętę. Dopiero wówczas zaczyna się holowanie – skracanie żyłki ruchami kołowrotka –  zdobyczy do łodzi, a w przypadku większych sztuk walka z nimi. Gdy złowiona ryba znajdzie się przy burcie, wyciąga się ją z wody przy pomocy podbieraka, ogląda, możliwie delikatnie odczepia od haczyka i… wrzuca do jeziora. Na ponad 10 złowionych w ciągu dwu godzin szczupaków, o wadze przeważnie od niespełna kilograma do trochę ponad 2 kg , tylko ostatni około pięciokilogramowy dostał od sternika specjalną pałką w łeb i nożem w okolice przełyku, aby się szybko wykrwawił. Bo taka sztuka zapewnia smaczny obiad czy kolację dla rodziny. A ryb jada się w Finlandii sporo i, oczywiście, nie wszystkie pochodzą ze sklepów.

Wśród wodnych przyjemności było również godzinne wiosłowanie dwuosobowymi canoe po jeziorze. Na nocne łowienie ryb nie starczyło nam już czasu i sił. Nie zabrakło znakomitych posiłków składających się nie tylko z łososi, śledzi i innych gatunków ryb w różnej postaci, ale również m.in. befsztyków z reniferów.

Lohimaa Fishing & Holiday Centre  uważany jest za najlepsze miejsce w Finlandii dla turystów-wędkarzy, gdyż gwarantuje im zdobycze. A to dzięki – opisanemu osobno – najlepszemu w kraju potokowi z pstrągami, dwoma bogatymi z ryby jeziorami o długości ponad 10 i 20 km nadającymi się do spinningu i trollingu, wypożyczalni sprzętu, łodzi, kajaków. A także bardzo dużej, ze zróżnicowanym i znakomitym menu, restauracji. Oprócz największego, centralnego budynku, ośrodek ten dysponuje sporym pawilonem hotelowym oraz domkami rozrzuconymi w lesie nad jeziorami i wodą. Są w nich m.in. suszarnie na odzież, bieliznę i buty, prysznice do spłukiwania odzieży, pomieszczenia do czyszczenia ryb, grille, kominki itp.

Dodano: 18 maja 2011; Aktualizacja 18 lutego 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij