Ostatnio dodane artykuły z kategorii: huty

Park Rozrywki i Miniatur oraz stok narciarski Sabat Krajno, Park Legend i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, Osiołkowo we wsi Baszowice i Osada Neolityczna w Iwaniskach. To tylko wybrane propozycje...

Tutejsze ozdoby choinkowe to nie tylko szklane bombki nazywane kulami. Ciekawa i bardzo dekoracyjna jest seria „Łabędzie” pomyślana nie tylko jako ozdoba choinkowa, ale również jako pojedynczy przedmiot dekoracyjny.

Autorka: Anna Ochremiak

Pokopalniane i poprzemysłowe pozostałości – rewitalizowane i udostępniane do zwiedzania – decydują o współczesnej atrakcyjności Rudaw. Zabytki techniki najlepiej zwiedzać korzystając z wytyczonych szlaków pieszych i rowerowych.

Piękne wyroby i niepowtarzalny klimat rzemiosła szklarskiego można podziwiać podczas zwiedzania huty Moser i muzeum w Karlowych Warach. Na gości czeka też kawiarnia i sklep z luksusowymi wyrobami szklanymi.

Kameralne warunki powodują, że obserwowanie jak powstają szklane cudeńka, jest bardzo ciekawe. Znacznie bardziej, niż w wielu innych podobnych pracowniach, w których byłem wcześniej.

Autorka: Anna Ochremiak

Hutę Szkła Artystycznego „Sabina” w Rymanowie założył w 1996 roku Henryk Rysz, który porzucił pracę w Krośnieńskich Hutach Szkła po 24. latach stażu, by szukać własnej drogi. Jest projektantem większości wzorów, nadal pracuje przy piecu.

Dzisiaj w środku Emy nadal płoną resztki węgla, które wywieziono tutaj razem z kamieniami przed niemal stu laty. Odwierty pokazały, że w środku panuje temperatura około 1500 °C.

Rzemiosło szklane istniało tu bowiem co najmniej na początku XVI wieku. Księgi miejskie po raz pierwszy rzemieślników tego fachu – Wilgę i Maroskoleta wymieniły w roku 1513.

Tradycje górniczo-hutnicze tego miasta i regionu są bardzo stare, chociaż należą już do historii. Sięgają bowiem początków naszej ery. Wówczas to kopano rudy żelaza i wytapiano z nich metal w piecach jednorazowego użytku – dymarkach.

Głównym miejscem pokazów i sierpniowych imprez dymarkowych jest tutejsze Centrum Kulturowo-Archeologiczne. Czynne jest codziennie od maja do października, ale dla zorganizowanych grup przez cały rok.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!