Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Technika

Projekt  opiera się na planie obejmującym zachowanie istniejących budynków i obiektów przemysłowych oraz przekształcenia okalających je terenów zielonych w przestrzeń parkową ze ścieżkami spacerowymi i rowerowymi.

Park Rozrywki i Miniatur oraz stok narciarski Sabat Krajno, Park Legend i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, Osiołkowo we wsi Baszowice i Osada Neolityczna w Iwaniskach. To tylko wybrane propozycje...

Pod jego budowę położono niesymboliczny kamień węgielny, ale „drewno fundamentowe”, bo szkielet konstrukcji hangaru został wykonany wyłącznie z drewna. Nowy budynek wykorzystuje odnawialne materiały budowlane.

Zachowane obiekty przemysłowe można zwiedzać z przewodnikiem w ramach kilku tras turystycznych. Na terenie kompleksu Zollverein znajduje się ścieżka muzealna Droga Węgla i centrum dotyczące szlaku kultury przemysłowej.

Kolejka trawersowa to integralny fragment Muzeum Wsi Kisuckiej – Skansen Vychylovka. Niektóre domy ludowe w skansenie pochodzą z zatopionych wsi podczas budowy zbiornika wodnego Stará Bystrica.

Droga wodna z trzynastoma czynnymi śluzami jest obecnie żeglowna z Otrokovic do Rohatca. Do 2027 roku ma zostać wydłużona do 72 kilometrów. Umożliwi statkom wycieczkowym dopłynięcie do Kromieryża na północy i Hodonína na południu.

Na szczycie wzgórza stoi metalowy 25-metrowy krzyż, widoczny z wielu miejsc w Gdyni i z morza, w nocy oświetlony. Obok skromny pomnik Obrońców Wybrzeża z 1939 roku złożony z kilku polnych kamieni. I taras widokowy.

Oryginalną ciekawostka Prabut są zachowane pod miastem kanały wodociągowe wybudowane w latach 1726-30. Kanał główny znajduje się ok. 3,5 m pod powierzchnią ulic. A pod narożnikami rynku znajdują się zbiorniki na wodę. Można je zwiedzać.

Tutejsze ozdoby choinkowe to nie tylko szklane bombki nazywane kulami. Ciekawa i bardzo dekoracyjna jest seria „Łabędzie” pomyślana nie tylko jako ozdoba choinkowa, ale również jako pojedynczy przedmiot dekoracyjny.

Autor: Marek Nowak

Zbiornik pełni głównie funkcję retencyjną – chroni przed powodziami i stanowi rezerwuar wody dla województw małopolskiego i śląskiego. Jego brzegi pomału zagospodarowywane są dla turystów. Są pierwsze plaże, przystanie, wypożyczalnie.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!