Nadarzyn
Zajazd i kościół przy trakcie

Warto tu przystanąć z powodu dwu ładnych budowli. To zajazd i kościół, obie wzniesione według projektu znanego architekta Jakuba Kubickiego. O tym, że dzisiejsza wieś gminna była kiedyś znaczącym miastem na handlowym trakcie, przypomina rozległy rynek.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
Nadarzyńska świątynia dwukrotnie pełniła rolę… więzienia. W 1831 roku rosjanie przetrzymywali tu powstańców, zanim wysłali ich na Sybir. We wnętrzu, na epitafium fundatora kościoła widać wyryte przez nich napisy.
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
  • Nadarzyn. Zajazd i kościół przy trakcie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gierkówka omija Nadarzyn. Wiedzie jego skrajem. Nikomu z pędzących nie przychodzi do głowy, by zjechać na pobliski rynek. Trafiają tam ci, którzy przyjadą specjalnie. To tylko 22 km od centrum Warszawy.

A warto tu przystanąć z powodu dwu ładnych budowli. Pierwsza znajduje się przy rynku. To zajazd wybudowany z fundacji hrabiego Tomasza Ostrowskiego herbu Rawicz, senatora, wojewody i prezesa Senatu Królestwa Polskiego. Wzniesiony według projektu znanego architekta Jakuba Kubickiego. Zajazd usytuowany jest między rynkiem a kościołem u wylotu głównego traktu w kierunku Warszawy. Jest imponujący, obszerny. Zapewne był też wygodny, gdy dawał schronienie podróżującym ruchliwym traktem Częstochowskim. Miejsca było dość i dla ludzi, i dla koni, był szynk i miejsca do spania. Docenił go także książę Józef Poniatowski, który w 1809 r. przed bitwą pod Raszynem popasał tu wraz ze swoim sztabem. Teraz w budynku mieszczą się różne gminne instytucje i urzędy.

Kiedy idąc od strony rynku miniemy zajazd, pokaże nam się klasycystyczna, jasna i zgrabna bryła kościoła parafialnego pod wezwaniem Św. Klemensa. Fundator ten sam, co w przypadku kościoła, architekt także. Świątynię wybudowano w 1806 roku, na miejscu kolejnych, drewnianych. Bo parafia istniała tu od 1453 roku. Wnętrze kościoła zdobią płótna pędzla Kazimierza Woźniakowskiego, ucznia Bacciarellego. Na terenie przykościelnym stoi XIX-wieczna (świeżo odrestaurowana) drewniana dzwonnica.

Nadarzyńska świątynia dwukrotnie pełniła rolę… więzienia. W 1831 roku rosjanie przetrzymywali tu powstańców, zanim wysłali ich na Sybir. We wnętrzu, na epitafium fundatora kościoła widać wyryte przez nich napisy. We wrześniu 1939 roku Niemcy więzili tu żołnierzy i cywilów. W przykościelnym ogrodzie rozstrzelano 103 osoby.

Wracamy zatem na rynek. Choć Nadarzyn jest teraz wsią gminną, Rynek przypomina, że nie zawsze tak było. Miejscowość uzyskała prawa miejskie chełmińskie w 1453 roku, od księcia mazowieckiego Bolesława IV. Straciła w 1869 roku, jak wiele miast w Polsce, w ramach popowstaniowych represji. Główny plac miasta jest pod ochroną archeologów, bo poczynili tu kiedyś znaczące wykopki.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlak Powstania Listopadowego

Szlak Powstania Listopadowego

Noc Listopadowa... Garstka podchorążych ze szkoły w Łazienkach ruszyła na Belweder... Kto wie, czy Powstanie Listopadowe miało szanse powodzenia...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij