Platamonas
Zamek na górze wyłaniającej się z morza

Dojście do zamku z każdej strony jest dość uciążliwe, bo asfaltową drogą i cały czas pod górę. Można skorzystać z kolejki turystycznej jadącej z Pantelejmonas. Ruiny można obejść wkoło wzdłuż murów zewnętrznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Platamonas. Zamek na górze wyłaniającej się z morza
To średniowieczne dzieło krzyżowców z 1204 roku (czwarta wyprawa krzyżowców zamiast do Palestyny, skierowała się na Bizancjum). Budowa trwała ponad 20 lat.
  • Platamonas. Zamek na górze wyłaniającej się z morza
  • Platamonas. Zamek na górze wyłaniającej się z morza
  • Platamonas. Zamek na górze wyłaniającej się z morza
  • Platamonas. Zamek na górze wyłaniającej się z morza
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na górze wznoszą się ruiny zamku. Przypisuje się mu różne nazwy: Platamon, Platamonas, Pantelejmonas, Neos Panteleimonas… jakby nie mówił, to chodzi o to samo… zamek na górze.

Nie wiem dokładnie – dlaczego tyle nazw? Pewnie dlatego, że góra z zamkiem wznosi się pomiędzy trzema osiedlami: miasteczkiem Platamonas, kurortem wczasowym Neos Panteleimonas i Palios Panteleimonas, czyli malutką wsią położoną na zboczach górskich, w odległości trzech kilometrów od morza.

Zamek stoi na szczycie wzgórza wyłaniającego się z morza. To średniowieczne dzieło krzyżowców z 1204 roku (czwarta wyprawa krzyżowców zamiast do Palestyny, skierowała się na Bizancjum). Budowa trwała ponad 20 lat. Wtedy jego władcą był francuski możnowładca i feudalny król Salonik – Bonifacy Montserrat. Była to dość głośna postać na terenie ówczesnej Grecji. To on otoczył wzgórze solidnymi murami, w północnej części zamku wybudował potężną, ośmioboczną wieżę. Twierdza miała strzec przejścia między górami a morzem na południe. Razem z warowniami półwyspu Kassandra i Chalkidiki mógł trzymać kontrolę nad całą Zatoką Termajską. Kontrolował też szlak morski z Eubei do Salonik.

Zamek wraz z okolicą przechodził w ciągu wieków pod różne rządy. W 1470 roku zdobyli go Wenecjanie, a w 1556 roku Turcy. Był też kilkakrotnie przebudowywany. Znaleziono tu cechy stylu bizantyjskiego i frankońskiego. Ostatecznie opustoszał na początku XX wieku i popadał szybko w ruinę. Do dziś zachowały się w dobrym stanie mury obronne.

Dojście do zamku z każdej strony jest dość uciążliwe, bo asfaltową drogą i cały czas pod górę. Można skorzystać z kolejki turystycznej jadącej z Pantelejmonas. Ruiny można obejść wkoło wzdłuż murów zewnętrznych. Do środka wchodzi się przez wielką bramę. Wewnątrz, oprócz wieży, nie ma wiele do zwiedzania. Mała cerkiewka św. Paraksewy i kilka stanowisk archeologicznych, na których cały czas trwają prace.

Warto wiedzieć

Od ponad trzydziestu lat organizowany jest na zamku międzynarodowy Festiwal Olimpu. Zjeżdżają tu grupy teatralne z całego świata, artyści muzycy i inni wielcy.

Dodano: 10 września 2012; Aktualizacja 13 września 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij