Zanzibar
Dom Freddiego Mercury’ego

Wydawać by się mogło, że miejsce urodzenia tak znanego artysty będzie znakomitą kartą przetargową Zanzibarczyków w walce o turystów z każdego zakątka świata. Nic bardziej mylnego...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Youtube_My Zanzibar
Zanzibar. Dom Freddiego Mercury’ego
Drzwi zanzibarskie są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wyspy. Może w środku żyć biednie, ale wejście do budynku musi być wykonane perfekcyjne.

Freddie Mercury – wokalista zespołu Queen, którego głos możemy usłyszeć jak świat długi i szeroki. Z zdecydowana większość z nas słyszała przecież takie hity, jak „We are the Champions” czy „We will rock you”.

Piosenkarz stał się ikoną muzyki, która już na zawsze wpisała się w historię naszego globu. Jednak do dziś mało wiemy o jego latach młodzieńczych.

Farrokh Bulsara – czy to imię i nazwisko coś Państwu mówi? Nic dziwnego, a jest to imię chłopca, który 5 września 1946 roku przyszedł na świat w mieście Zanzibar, zaś później mógł się poszczycić jednym z najbardziej charakterystycznych wokali, które przyszło nam usłyszeć. To właśnie był Freddie Mercury.

W rodzinie imigrantów

Matka i ojciec Mercury’ego byli Parsami, wyznawcami zaratusztrianizmu, którzy przyjechali na wyspę Zanzibar w celach zarobkowych z Indii. Rodzina kilkukrotnie się przeprowadzała, dlatego trudno jednoznacznie określić miejsce urodzin piosenkarza. Jednak najbardziej znanym miejscem z nim związanym jest dom w zabytkowym centrum Zanizbaru, czyli Stone Town.

Nad wejściowymi drzwiami do żółtego, wypłowiałego domu widnieje napis „Mercury House”, a po obu stronach wejścia znajdują się trzy liche gabloty ze zdjęciami piosenkarza. Warto zatrzymać się w tym miejscu przy wstępie do domu właśnie, ponieważ drzwi zanzibarskie są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wyspy. Może w środku żyć biednie, ale wejście do budynku musi być wykonane perfekcyjne.

Młody Farrokh mieszkał w Stone Town przez pierwsze osiem lat swojego życia, a następnie wyjechał do Indii. Później wrócił na Zanzibar, ale rodzina Bulsary szybko stamtąd uciekła do Anglii w obawie o swoje bezpieczeństwo po wybuchu rewolucji.

Niby przymykają oko…

Wydawać by się mogło, że miejsce urodzenia tak znanego artysty będzie znakomitą kartą przetargową Zanzibarczyków w walce o turystów z każdego zakątka świata. Nic bardziej mylnego, ponieważ na wyspie nie patrzy się na Mercury’ego w kategoriach jego osiągnięć, a… orientacji seksualnej. Wokalista Queen był gejem, a homoseksualizm na Zanzibarze jest karany. Jeszcze kilkanaście lat temu mężczyznom za stosunki homoseksualne groziła kara śmierci, teraz zamieniono ją „jedynie” na dożywocie w więzieniu. Prawo jest zdecydowanie łagodniejsze dla lesbijek, które mogą trafić za kratki maksymalnie na pięć lat.

Dziś w Mercury House można wynająć apartament. Konserwatywni mieszkańcy Zanzibaru potrafią przymknąć oko na orientację piosenkarza, gdy chodzi o zarobienie kilku dolarów, jednak trudno się łudzić, że w najbliższych latach historia Freddiego Mercury stanie się jedną z atrakcji Zanzibaru.

Dodano: 28 marca 2019; Aktualizacja 5 kwietnia 2019;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij