Kraków
Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim

Nie ma możliwości opisać wszystkich pomników, ale chociaż kilka… Kieruję się do najstarszych kwater z tablicami epitafijnymi z lat 1804-30.Wiele tu pomników z tego okresu. Większość z nich jest już odnowiona...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
Na prawo od kaplicy w grobowcu z kolumną pochowany jest Juliusz Leo – ekonomista, prawnik i polityk, profesor UJ, wiceprezydent i od 1904 roku prezydent Krakowa przez trzy kadencje. Dokonał przyłączenia sąsiednich gmin i miasta Podgórza do Krakowa...
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Zasłużeni na Cmentarzu Rakowickim
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Cmentarz Rakowicki jest miejscem spoczynku zwykłych oraz zasłużonych mieszkańców Krakowa: wybitnych uczonych, artystów, pisarzy, ludzi teatru, działaczy społecznych, i zasłużonych prezydentów miasta. 

Nie ma możliwości opisać wszystkich pomników, ale chociaż kilka… Kieruję się do najstarszych kwater z tablicami epitafijnymi z lat 1804-30.Wiele tu pomników z tego okresu. Większość z nich jest już odnowiona. Za tablicą Apolonii Bursikowej (najstarszy pochówek) jest grób Floriana Straszewskiego – twórcy Plant Krakowskich. Kasztelan Franciszek Wężyk był budowniczym gmachu Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. W sąsiedztwie są groby mieszczańskich rodów Goeblów i Seifertów, arystokratycznych rodów Wodzickich, Potockich i Boguszów. Na końcu tej alejki, przy murze jest grobowiec Władysława Żeleńskiego, kompozytora i założyciela krakowskiego Konserwatorium Muzycznego. Sąsiaduje z nim grób Lucjana Rydla – poety i dramatopisarza ( „Pan Młody” z Wesela Wyspiańskiego). Spoczywa tu też malarz Piotr Michałowski.

Na prawo od kaplicy w grobowcu z kolumną pochowany jest Juliusz Leo – ekonomista, prawnik i polityk, profesor UJ, wiceprezydent i od 1904 roku prezydent Krakowa przez trzy kadencje. Dokonał przyłączenia sąsiednich gmin i miasta Podgórza do Krakowa. Uporządkował gospodarkę finansową, rozbudował infrastrukturę wodną, kanalizacyjną i komunikacyjną. Sfinalizował wykup Wawelu z rąk austriackich.

Dalej przy głównej alei zwanej Kwaterą Zasłużonych jest pomnik rodziny Dietlów. Józef Dietl był lekarzem, profesorem medycyny wewnętrznej UJ, dziekanem i rektorem uczelni. Znawca problematyki balneologicznej, zasłużył się w rozwoju polskich uzdrowisk. Był pierwszym prezydentem Krakowa w dobie autonomii. Działał na rzecz unowocześnienia miasta.

Bardzo ciekawy grobowiec ma Erazm Jerzmanowski. Na kamiennych wysokich cokołach, klęczą dwie postaci dźwigające na barkach kamienny sarkofag. Jerzmanowski był działaczem społecznym i uczestnikiem powstania w 1863/1864 roku.  Na emigracji we Francji kształcił się w dziedzinie gazownictwa. Wyjechał na wiele lat do Ameryki, gdzie zgromadził milionowy majątek. Do kraju wrócił w 1896 roku i zarobione pieniądze przeznaczył na cele naukowe, kulturalne i społeczne.

Na środku alei stoi biały „dom” Jana Matejki – wybitnego malarza polskiego. Był twórcą monumentalnych, wielopostaciowych kompozycji, przedstawiających kluczowe wydarzenia z dziejów Polski. Dzieła te ukierunkowały historyczne myślenie Polaków, budząc patriotyzm i wiarę w odzyskanie niepodległości. Tuż za tym „domem” stoi duży grób rodziny Kossaków. Była to najsławniejsza polska dynastia malarska:
* Juliusz Kossak  – autor obrazów batalistycznych, historycznych, scen z życia wiejskiego i polowań.
* Wojciech Kossak – twórca portretów, obrazów historycznych i batalistycznych. Jest współautorem panoram: „Racławice” ( wraz z T. Styką) i „Berezyny” ( z J. Fałatem).
* Jerzy Kossak – portrecista, twórca mniejszych kompozycji batalistycznych. Siostrami Jerzego były poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Maria jest pochowana w Manchester, a Magdalena na Powązkach w Warszawie.

W tej samej linii stoi pomnik Ignacego Daszyńskiego. Był działaczem socjalistycznym i politykiem, posłem do rady państwa w Wiedniu. Wspierał tam działalność legionową Józefa Piłsudskiego. Był premierem i ministrem spraw zagranicznych pierwszego polskiego rządu po odzyskaniu niepodległości. Był też wieloletnim posłem na Sejm RP, wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu.

Piękny grobowiec ma Helena Modrzejewska, słynna polska aktorka związana ze scenami krakowską i warszawską. W 1876 roku wyjechała do Ameryki i grała tam w języku angielskim. Pobyt za oceanem przyniósł jej ogromny sukces. Występowała gościnnie w Londynie i wielokrotnie w kraju, chociaż władze rosyjskie zezwoliły jej tylko cztery razy na występy w Warszawie. Zmarła w Kalifornii.

To tylko namiastka tego, co można zobaczyć na Rakowicach. Czytając epitafia sięgamy pamięcią do historii i postaci z nią związanych.

* * *

Ze starej części cmentarza przechodzę w Aleję Zasłużonych, która jest kontynuacją Kwatery Zasłużonych.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij